Momencik, trwa przetwarzanie danych   Ładowanie…

Kulejanka

Z nami od: 19 października 2020 o 9:48
Ostatnio: 11 lutego 2022 o 7:29
Exp: 1
Jest obserwowany przez: 1 osobę
  • Demotywatorów na głównej: 1 z 30 (29 w archiwum)
  • Punktów za demoty: 743
  • Komentarzy: 4
  • Punktów za komentarze: 1
  • Obserwuje: 0 osób
 

Ściana

archiwum
(Re)poganizacja i neopoganie –
archiwum
Jakie demony słowiańskie spotkasz w Żywcu? –
archiwum
Miody pitne – Materiał powstał w ramach naszego cyklu "Słowianie od kuchni".Jeżeli chcecie zagłębić się w Miodosytnictwo i bartnictwo koniecznie subskrybujcie nasz kanał, dajcie łapkę w górę i kliknijcie dzwoneczek. To pozwoli wam śledzić cykl "Słowianie od kuchni".Pamiętajcie również odwiedzić Miodosytnię Augustowską, która powołała do życia m.in. Bractwo Bartne doprowadzajac do wpisania kultury bartniczej na listę UNESCO.
archiwum
Skwer Światowida pod Wawelem? Petycja Rodzimowierców – Gromada Wolni Rodzimowiercy Krakowa działająca od lipca 2020 roku zorganizowała zbiórkę podpisów pod petycją do Rady Miasta Krakowa by skwerowi pod Wawelem, gdzie znajduje się rzeźba będąca kopią idola ze Zbrucza, nadać imię Światowida.Oryginalny posąg wydobyty z rzeki Zbrucz w 1848 roku i według najnowszych badań pochodzi z XI wieku.   tym roku mija 170 lat od dotarcia do Krakowa 12 maja 1851 r.  kamiennego słupa zwanego Światowidem.  Więc jest idealna okazja na uczczenie tego wielkiego wydarzenia dla Krakowa.Idola ze Zbrucza można podziwiać niedaleko od przyszłego skweru  w Muzeum Archeologicznym mającym swoją siedzibę 400 m dalej przy ulicy Senackiej 3.(fragment artykułu)
archiwum
Profesja Dziada wędrownego – Warto zaznaczyć, że wielu dziadów wędrownych było ślepcami, dlatego potrzebowali oni przewodników. Byli nimi zwykle mali chłopcy, którzy później, już jako starcy, zdali relację ze swojego życia autorce publikacji. Jeden z najbardziej znanych ślepców w Serbii, gęślarz Filip Višnjić, był informatorem słynnego Vuka Karadžicia, serbskiego myśliciela, pisarza, językoznawcy, leksykografa, etnografa i przede wszystkim wielkiego reformatora języka serbskiego. W przypadku Višnjicia, mamy również do czynienia z dziadem wędrownym, który był niewidomy, ale mimo to posiadał również rodzinę, do której wracał kilka razy do roku. Byłam bardzo zaskoczona tym faktem, ponieważ zawsze myślałam, że w drogę wyruszały osoby bez domu i rodziny. Okazuje się jednak, że wspomniany guślarz nie był wyjątkiem. Innym ważnym aspektem jest rozróżnienie między wędrownym dziadem, a zwykłym żebrakiem.  (fragment artykułu)
archiwum
Miód pitny - zapomniany trunek z którego słynie Polska – Szampna, wódka, wino... Co stało na waszym stole Wigilijnym? A może w 2022 warto sięgnąć po miód pitny, okreslany mianem "nektaru bogów".
archiwum
Koronacja Bolesława Szczodrego – "Był pierworodnym synem Kazimierza Odnowiciela i Dobroniegi, córki Włodzimierza I Wielkiego, wielkiego księcia kijowskiego. Brat Władysława I Hermana. Imię otrzymał po swoim pradziadzie ojczystym Bolesławie I Chrobrym.Dokładna data urodzenia Bolesława II nie jest znana. Historycy zwykle opowiadają się za rokiem 1042[1]. Po śmierci ojca został w 1058 księciem polskim. Prowadził politykę zmierzającą do wzmocnienia pozycji państwa na arenie międzynarodowej i uniezależnienia od Cesarstwa. Ingerował w wewnętrzne sprawy sąsiadów (Czech, Węgier i Rusi). W wielkim sporze o inwestyturę dołączył do obozu papieskiego, co umożliwiło mu w 1076 koronację królewską. W 1079 skazał na obcięcie członków biskupa krakowskiego Stanisława, czym wywołał bunt możnych i musiał uciekać z kraju.Zmarł na Węgrzech w 1081 lub 1082 roku. Miejsce jego pochówku jest nieznane[2]. "
archiwum
Karp u Słowian – Samego opisu obrządku wigilijnego trudno szukać nawet w statutach synodalnych, a o innych źródłach pisanych także ciężko marzyć. Tradycja wspólnego zasiadania do kolacji 24 grudnia na terenie obecnej Polski ma niespełna 400 lat. Nie znaczy to, że tego dnia nie świętowano wcześniej.Zastanawiać się więc można co zatem dawniej jadano i jak te posiłki zyskały miano tradycyjnych. Otóż stara zasada mówiła że na stole to, co na polu, w lesie, w sadzie rzece czy stawie. Oczywiście wszystko wedle majętności i dostępności darów ziemi i wody. Przyjęcie chrztu przez Mieszka I przyniosło także niemałą rewolucję kulinarną. Ludzie przyzwyczajeni do spożywania potraw mącznych i mięs zwierząt hodowlanych oraz dzikich, nagle dowiadują się, że wraz z nową religią został im narzucony całkiem nowy jadłospis. Trzy dni tygodnia były dniami postnymi, kiedy nie mogli jeść ani nabiału ani mięsa. Do menu dodano ryby.Wśród ludzi najuboższych potrawy nie różniły się zbytnio od codziennych posiłków.
archiwum
Pogańskie zwyczaje w Żywcu –
archiwum
Poezja | Chors | Wojciech Mytnik – tysiąc lat temuzniczem niepamięci spłonąłemi niewiarą zakryłemswe księżycowe obliczew twarz nowemu boguw głos się roześmiałemi zamarłemw kamiennosrebrnej ciszytysiąc lat temuinaczej szumiały lasyi inną pieśnią rozbrzmiewałyludzkie umysłya ja zsyłałem imw lśniących rytuałachswoje tajemnice nocyposłannictwo wielkościimieniem moim przeniknąłem boryi świat dzisiejszy wycharsły i choryspowiłem ochronną sukmanąw paneteryczne zapatrzony światyświecę ja księżyc dumny bóg rogatypył w oczy miotając bałwanom
Źródło: www.isap.info.pl
Dziady... również wędrowne – Dziad wędrowny przedstawiony na obrazku z lirą korbową, na której grał od wsi do wsi. Opowiadał też (często za pewnym wynagrodzeniem) historie i przypowieści. Gdy się przyjrzycie, to zobaczycie na grafice kij, dawniej na kij ten nabijano jeżową skórkę. Takie ,,narzędzie" miało pomagać w odpędzaniu agresywnych psów. Obraz: Dziad z lirą korbową z Kalwarii Pacławskiej, 1841, Public domain

1