Momencik, trwa przetwarzanie danych   Ładowanie…
Nie żyje Jerzy Szczakiel, pierwszy polski Indywidualny Mistrz Świata na żużlu – Były żużlowiec zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 71 lat. Jerzy Szczakiel zdobył tytuł mistrza świata w 1973 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie, pokonując w biegu dodatkowym o złoty medal legendarnego 6-krotnego mistrza świata Nowozelandczyka Ivana Maugera. Polski żużlowiec tak wspominał ten bieg: "Kiedy stawałem przed taśmą biegu dodatkowego z Maugerem, wiedziałem już, że mam pewny srebrny medal. Nie spodziewałem się, że będę w stanie pokonać takiego mistrza. Pozwoliłem mu pierwszemu losować tory. Mauger wybrał pierwsze pole, ja ustawiłem się na trzecim. Taśma w górę, startuje lepiej od Maugera, na wirażu jestem pierwszy. Teraz nic mnie nie obchodzi. Żeby nie wiem co, nie będę się oglądał do tyłu. Pędzę w przód i patrzę tylko, żeby za bardzo nie odchodzić od krawężnika, co tego dnia było kluczem do sukcesu. Na wyjściu z drugiego łuku Mauger zbliżył się do mnie niebezpiecznie od wewnętrznej i lekko dotknął tylnego koła mojego motocykla. Przeszarżował. O tym, że się przewrócił, zorientowałem się na następnym wirażu. Trudno teraz powiedzieć, czy gdyby Ivan nie upadł, pokonałby mnie na dystansie. Stało się tak jak się stało i zostałem mistrzem świata" (link do nagrania z tym wyścigiem w źródle i komentarzu)Jerzy Szczakiel przez długie lata był jedynym Polakiem, który zdobył tytuł najlepszego żużlowca świata. Jego wyczyn dopiero po 37 latach powtórzył Tomasz Gollob