W tych krajach nie zaryzykowałbyś jazdy po pijaku (12 obrazków)
Czechy

W Czechach obowiązuje zero tolerancji dla alkoholu na drodze zarówno dla rowerzystów jak i kierowców samochodów (limit 0 ‰).
Czesi podobnie jak Węgrzy, Słowacy i Rumuni w ogóle nie tolerują jakiejkolwiek ilości alkoholu u kierujących pojazdami. Kara za naruszenia prawa wynosi od 200 do 470 euro
Białoruś

Zgodnie z nowymi przepisami osoby po raz pierwszy przyłapane na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu, odmawiające poddania się procedurze sprawdzenia na trzeźwość lub przekazujące pojazdy pijanym kierowcom będą karane grzywną do 10 milionów białoruskich rubli, czyli prawie 4 tysięcy złotych.
Jeśli ktoś powtórnie zostanie zatrzymany za prowadzenie samochodu na podwójnym gazie, jego pojazd będzie konfiskowany. Zaostrzone zostały również kary za spowodowanie wypadków ze skutkiem śmiertelnym pod wypływem alkoholu
Singapur

W Singapurze dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,8 ‰ . Kierowcę złapanego pijaku można wychłostać! Takie lanie odbywa się za pomocą kija o długości ponad 1 metra i grubości 1 cala.
Oprócz kar cielesnych kierowcy, który przekroczy dozwoloną granicę, grozi grzywna w wysokości 200-230 dolarów singapurskich (jeden dolar singapurski ~ 0,75 USD)
Chorwacja

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 ‰ (tj. około 40 ml wódki lub kieliszek białego wina).
Jednak jeśli pijany kierowca łamie przepisy ruchu drogowego lub będzie uczestnikiem wypadku, podlega zasadzie "zero tolerancji". W takim przypadku kara za jazdę pijaństwo będzie stosunkowo niewielka (od 70 euro)
Niemcy

Dozwolony poziom alkoholu nie powinien przekraczać 0,5 ‰. Taka reguła jest ustanowiona w prawie wszystkich krajach Europy Zachodniej.
Jednakże zabroniona jest jazda nawet z niewielką ilością alkoholu we krwi kierowcom posiadającym prawo jazdy od niedawna lub tym, którzy mają poniżej 21 lat. Gdy doszło do wypadku, kara grozi w przypadku każdej stwierdzonej ilości alkoholu we krwi. Za pierwszym razem tacy kierowcy płacą 500 euro, za drugim - 1000 euro, a trzecie naruszenie kosztuje aż 3000 euro!
Wielka Brytania

Tam bezkarnie można prowadzić auto do 0,8 ‰ (prawie 2 lampki wina). Jednak tam obowiązują też największe kary za przekroczenie dopuszczalnej granicy - nawet 7200 euro!
Pierwszy kierowca ukarany za jazdę po pijanemu, był londyńskim taksówkarzem i w 1897 został ukarany grzywną w wysokości 25 szylingów (dawna moneta w Anglii)
Francja

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 ‰. Za niewielkie przekroczenie (do 0,8 ‰), kierowcy grozi grzywna w wysokości 135 euro, 4500 euro za przekroczenie 0,8 ‰ i do 30.000 euro, jeśli kierowca brał udział w wypadku. W przypadku poważnego wypadku - 150 000 euro i kara do 10 lat więzienia.
Ponadto wszyscy francuscy kierowcy muszą posiadać zestaw do badania na obecność alkoholu we krwi (będąc np. w restauracji, muszą skorzystać z niego zanim wsiądą do samochodu). Brak takiego zestawu, podlega karze grzywny
Komentarze
Pokaż komentarze