Momencik, trwa przetwarzanie danych   Ładowanie…

meidej2215

Użytkownik otrzymał bana za: dezinformacja, manipulacje, teorie spiskowe
Ban wygasa: 2997-02-24 23:11:25

Ściana

archiwum
Naukowcy ocenili skutki lockdownu w czasie COVID-19. Oto ich wnioski – Wprowadzony wiosną 2020 r. w odpowiedzi na pandemię COVID-19 pierwszy lockdown uratował w Anglii i Walii życie 1700 osób — wynika z nowego badania, o którym informuje w poniedziałek "Daily Telegraph". Oceniono w nim, że korzyści płynące z tej polityki były "kroplą w morzu w porównaniu z szokującymi kosztami ubocznymi".Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa oraz Uniwersytetu w Lund w Szwecji przeanalizowali prawie 20 tys. badań dotyczących środków podjętych na całym świecie w celu ochrony populacji przed COVID-19. Według ich ustaleń, drakońskie środki miały "znikomy wpływ" na śmiertelność z powodu tej choroby w porównaniu z mniej rygorystycznymi działaniami przyjętymi przez takie kraje jak Szwecja i były "ogromną porażką polityczną".Eksperci oszacowali, że w Anglii i Walii zapobiegły one tylko 1700 dodatkowym zgonom. Jak zauważa "Daily Telegraph", w przeciętnym tygodniu w Anglii i Walii odnotowuje się ok. 11 tys. zgonów ze wszystkich powodów. |||||Naukowcy ocenili skutki lockdownu wczasie COVID-19. Oto ich wnioskiygi5 czerwca 2023, 17:38. I 1 min czytaniaEXITBUSINESS INSIDERpap-MET-Udostępnij artykułf)Wprowadzony wiosną 2020 r. w odpowiedzi na pandemię COVID-19 pierwszylockdown uratował w Anglii i Walii życie 1700 osób - wynika z nowego badania,o którym informuje w poniedziałek "Daily Telegraph". Oceniono w nim, że korzyścipłynące z tej polityki były "kroplą w morzu w porównaniu z szokującymi kosztamiubocznymi".CURRENCY EXAGEinStopSubskrypcja9 a
archiwum
Bez komentarza –  SubscribefofLatest Issues✔SCIENTIFICAMERICAN.Population Decline Will Changethe World for the BetterA future with fewer people offers increased opportunity and a healthier environmentCLIMATE CHANGE I OPINIONBy Stephanie Feldstein on May 4, 2023Commuters crossing crowded London Bridge on the way home from work, London, England, UKC Credit:Alex Segre/Getty ImagesChina's population has fallen after decades of sky-high growth. This majorshift in the world's most populous country would be a big deal by itself,but China's hardly alone in its declining numbers: despite the momentousoccasion of the global population surpassing eight billion late last year,the United Nations predicts dozens of countries will have shrinkingREAD THIS NEXTSign In | NewslettersMENTAL HEALTHHow Much Worry about Mass ShootingsIs Too Much?Stephanie PappesCULTUREScience News Briefs from around theWorld: June 2023Allson PerellMENTAL HEALTHDoes Brain Stimulation Boost Memoryand Focus? Huge Study Tries to SettleDebateEmily Welts and Nature magasineNATURAL DISASTERSThis Hurricane Season May See a KeyFEMA Disaster Fund Run Out of MoneyThomas Frank and NewPLANETARY SCIENCENewfound 'Onasi-Moon' Has Been Earth'sSHARELATEST
archiwum
Henry Kissinger były sekretarz stanu USA doradca prezydentów i uczestnik tegorocznego forum w Davos skończył 100 lat. Oznajmił, że zaproszenie Ukrainy do NATO było tym czynnikiem, który uruchomił „serię wydarzeń” prowadzących do rosyjskiej inwazji – 27 maja 2023Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger jest zdania, że zaproszenie Ukrainy do dołączenia do NATO było tym czynnikiem, który uruchomił „serię wydarzeń”, które ostatecznie doprowadziły do wybuchu wojny. „Nie było mądre łączenie przyjęcia wszystkich krajów byłego bloku wschodniego do NATO z zaproszeniem Ukrainy do wstąpienia do Sojuszu”.„Nie uważam, że cała wina leży po stronie Putina” – powiedział Kissinger. Przypomniał też, że już w 2014 roku „wyraził poważne wątpliwości” zapraszaniem Ukrainy do NATO. Jego zdaniem, „Ukraina powinna była pozostać neutralna, o statusie zbliżonym do Finlandii”.Kissinger podkreślił jednak, że zmienił zdanie i teraz jest zdecydowanym zwolennikiem przystąpienia Ukrainy do NATO po zakończeniu wojny z Rosją.„Dzisiaj jestem zdecydowanie za przyjęciem Ukrainy do NATO po zakończeniu wojny. Teraz, kiedy nie ma już neutralnych stref między NATO a Rosją, lepsze dla Zachodu jest przyjęcie Ukrainy do NATO” – oświadczył.
archiwum – powód
Czy zachód po ponad roku zaczyna przyznawać rację Wiktorowi Orbanowi w sprawie przyczyn wojny na Ukrainie? – 08 marca 2022 Orban przedstawił przyczyny wojny na Ukrainie.NATO wciąż prowadziło ekspansję na wschód i to coraz mniej podobało się Rosji. Rosjanie postawili dwa żądania: by Ukraina zadeklarowała neutralność i NATO odmówiło przyjęcia Ukrainy. Rosjanie nie otrzymali tych gwarancji bezpieczeństwa, więc zdecydowali się je dostać poprzez wojnę. To jest geopolityczne znaczenie tego...27 maja 2023Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger jest zdania, że zaproszenie Ukrainy do dołączenia do NATO było tym czynnikiem, który uruchomił „serię wydarzeń”, które ostatecznie doprowadziły do wybuchu wojny. „Nie było mądre łączenie przyjęcia wszystkich krajów byłego bloku wschodniego do NATO z zaproszeniem Ukrainy do wstąpienia do Sojuszu”.„Nie uważam, że cała wina leży po stronie Putina” – powiedział Kissinger. Przypomniał też, że już w 2014 roku „wyraził poważne wątpliwości” zapraszaniem Ukrainy do NATO. Jego zdaniem, „Ukraina powinna była pozostać neutralna, o statusie zbliżonym do Finlandii”.
archiwum
Lekcje języka ukraińskiego w szkołach? – O tym, że jest potrzeba wprowadzenia ukraińskiego jako języka nowożytnego, przekonywać nie trzeba nikogo. My tutaj w Lublinie, co do tego nie mamy wątpliwości. To bardzo dobry krok dotyczący przyszłości, tego, jak kiedyś młodzi ludzie będą podejmowali pracę zawodową - wyjaśnia Banach. Gdyby udało się przeprowadzić formalności, to możliwość nauczania języka ukraińskiego we wszystkich szkołach w Polsce pojawiłaby się w 2024 r. Wtedy stałby się drugim językiem nowożytnym - do wyboru - dodał Mariusz Banach.
archiwum – powód
2. Rosati w Sejmie z covidem, czyli liberałom wciąż wolno więcej – 1. Noszenie na twarzy maseczki może w niektórych sytuacjach pogarszać zdolność do podejmowania decyzji - pokazuje badanie z udziałem szachistówTo, coś o czym powinny pamiętać przedstawiciele zawodów związanych z nauką, technologią, inżynierią i matematyką, a także innych specjalności wymagają doskonałego działania pamięci roboczej. Obejmuje to więc też artystów, tłumaczy, kelnerów czy nauczycieli.Wyniki sugerują, że wpływ maseczki może zależeć od jej rodzaju, czasu trwania zadania oraz obciążenia pamięci. 2. Od 2015 roku liberalni politycy prześcigają się w wychwytywaniu hipokryzji u prawicowych populistów. U siebie wciąż nie widzą jej za grosz. Nawet zachowanie Dariusza Rosatiego nie otwiera im oczu.I cała ta propagowana wolność, odpowiedzialne społecznie programy, konferencje wykazujące błędy rządzących zupełnie tracą na znaczeniu, gdy poseł Dariusz Rosati, który wcześniej krytykował za brak odpowiedzialności przychodzi na sejmowe głosowanie, będąc samemu chorym.
Ropa najtańsza od roku, ale paliwa (prawie) nie tanieją. O co tu chodzi? – Na światowych giełdach obserwujemy silne obniżki notowań zarówno ropy naftowej, jak i gotowych paliw. Tymczasem benzyna i olej napędowy na polskich stacjach wciąż kosztują niewiele mniej niż kilka tygodni temu. Oznacza to, że koncerny paliwowe zwiększają marże kosztem kierowców.Po raz ostatni tak „tanią” (bo w ujęciu historycznym obecne ceny wciąż nie należą do niskich) ropę widzieliśmy w styczniu. Litr benzyny Pb95 kosztował wtedy średnio 5,72 zł i to przy 23-procentowej stawce VAT! Teraz to samo paliwo jest o ponad 80 groszy na litrze droższe, mimo że stawka VAT wynosi (przynajmniej do końca roku) tylko 8%. Widać więc, że coś tu nie gra i że ceny detaliczne są znacznie wyższe, niż wynikałoby to z czynników rynkowych. W tym samym okresie hurtowa cena benzyny w PKN Orlen została obniżona tylko o 6,7% i to pomimo faktu, że w międzyczasie doszło do umocnienia złotego. Od kilku dni płocka rafineria prawie w ogóle nie schodzi z cen pomimo ostrej przeceny gotowych paliw na świecie.
archiwum
A może do tej 300 tyś. armii ( czysty PRL ukierunkowany na ilość nie na jakość) Kaczyńskiego należy zwerbować całe partie polityczne, które za tym głosowały? W końcu ilość członków tych partii idą w tysiące. –
Komisja Europejska wymaga, by minimalny VAT na paliwa czy gaz wynosił co najmniej 5 proc. – Od nowego roku wraca standardowy, najwyższy VAT na paliwa i gaz. Rząd zasłania się Komisją Europejską i sugeruje, że to Bruksela kazała podwyższyć stawki podatku od towarów i usług. "To nieprawda" – powiedział RMF FM senator Krzysztof Kwiatkowski. Utrzymanie niższych stawek cen na paliwo przekładałoby się na ryzyko wszczęcia procedury naruszeniowej przeciwko Polsce - argumentował Patkowski Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.Od nowego roku powrócą dawne, wysokie stawki VAT. Oznacza to, że podatek na paliwa ma wzrosnąć z obowiązujących obecnie 8 proc. do 23 proc., na gaz z zera do 23 proc., na prąd i ciepło z 5 proc. nad 23 proc., a także na nawozy z zera do 8 proc. Komisja Europejska wymaga jednak, by VAT na paliwa czy gaz wynosił co najmniej 5 proc.
archiwum
2. Szwajcaria zamierza opodatkować używanie samochodów elektrycznych – 1. ​Europa szykuje się na nadchodzący kryzys energetyczny. Rząd Szwajcarii opracował plan radzenia sobie z niedoborami energii elektrycznej. Właściciele samochodów na prąd nie będą zachwyceni. Jeden z pomysłów zakłada wprowadzenie czasowego zakazu wykorzystywania aut ładowanych z gniazdka. 2. Z raportu przedstawionego przez szwajcarski tygodnik "L 'Automobile Magazine" wynika, że władze federalne Szwajcarii rozpoczęły prace nad przygotowaniem zmodyfikowanego systemu opłat podatkowych, którym zostaną objęci wszyscy posiadacze samochodów. Najpóźniej do 2030 roku zostanie na pojazdy elektryczne nałożony podatek uzależniony od liczby kilometrów przejechanych w danym roku.
archiwum
2. Szwedzka karta płatnicza odrzuci transakcję, jeśli przekroczysz limit śladu węglowego – 1. Licznik pozwala szacować emisje na podstawie wydatków kartą płatnicząSantander Bank Polska poinformował o tym, że 19 listopada udostępni w internetowym serwisie transakcyjnym licznik śladu węglowego. – Umożliwi on poznanie indywidualnej, orientacyjnej wartości śladu węglowego związanego z państwa zakupami. Szacujemy go na podstawie płatności naszymi kartami – pisze Santander . Dodaje, że użytkownicy rachunków będą też dostawać ekoporady, dzięki którym dodatkowo mogą ograniczyć swój wpływ na klimat i środowisko.2. Szwedzka firma fintech Doconomy i Mastercard wypuściły kartę płatniczą połączoną z aplikacją, których celem jest walka z emisją CO2.Karta płatnicza DO Black, opracowana przez szwedzkie Doconomy i Mastercard, połączona jest z aplikacją na smartfony. Jej działanie opiera się na obliczaniu  śladu węglowego związanego z zakupem produktów za jej pomocą. W przypadku przekroczenia określonego limitu, aplikacja może odmówić zrealizowanania kolejnej patności.
archiwum
Firmy farmaceutyczne dopiero teraz zaczynają... badania nad potencjalnymi skutkami ubocznymi szczepionek na COVID-19 – Pfizer i Moderna rozpoczęły testy potencjalnych długoterminowych skutków ubocznych szczepionek przeciwko COVID-19. Czy ryzyko powikłań jest większe, niż się nam do tej pory wydawało?Chociaż w większości przypadków odnotowano wyzdrowienie z nieszczęśliwych następstw, to naukowcy postanowili przyjrzeć się długoterminowym skutkom zarówno znanych powikłań kardiologicznych, jak i tych, o których wiadomo jeszcze relatywnie niewiele lub zupełnie nic. Moderna uruchomiła do tej pory dwie próby, z czego ostatnia miała miejsce we wrześniu 2022 roku. Pfizer swoje testy dopiero rozpocznie — nastąpi to w ciągu najbliższych kilku miesięcy i weźmie w nich udział około 500 nastolatków i osób poniżej 21. roku życia. Naukowcy nie spodziewają się jednak zbyt niepokojących wyników. Powszechną wiedzą w środowisku medycznym jest to, że zapalenie mięśnia sercowego jest mocno powiązane z różnymi infekcjami wirusowymi.
archiwum
Notatka Bank of America, ujawniona: „Mamy nadzieję”, że warunki dla amerykańskich pracowników ulegną pogorszeniu – Dyrektor Bank of America stwierdził, że „mamy nadzieję”, że pracujący Amerykanie stracą wpływ na rynek pracy w niedawnej prywatnej notatce otrzymanej przez The Intercept. Dokonując prognoz dla klientów na temat gospodarki USA w ciągu najbliższych kilku lat, w notatce zauważono również, że zmiany w odsetku Amerykanów poszukujących pracy „powinny pomóc w podniesieniu stopy bezrobocia”.Notatka, „przegląd śródroczny” z 17 czerwca, została napisana przez Ethana Harrisa, szefa globalnych badań ekonomicznych w dziale bankowości inwestycyjnej korporacji, Bank of America Securities. Jego konkretne aspiracje: „Mamy nadzieję, że do końca przyszłego roku stosunek liczby ofert pracy do liczby bezrobotnych spadnie do bardziej normalnych szczytów z ostatniego cyklu koniunkturalnego”.Notatka mówi nam zatem to, co podejrzewaliśmy przez cały czas: najpotężniejsze podmioty gospodarcze w USA – podmioty takie jak Bank of America i jego klienci – nie lubią, gdy ludzie pracy mają władzę.
archiwum
Benzyna droższa niż w Niemczech. Zrywanie z rosyjską ropą pokazuje, jak drogo produkuje Orlen – Kierowcy przed dniem Wszystkich Świętych nie są rozpieszczani przez stacje cenami paliw. I nie można już mówić, że to wina kursu dolara czy notowań ropy na światowych rynkach, bo tu zmiany były ostatnio bardzo korzystne dla kierowców. Dane pokazują, że to polski rynek, w tym PKN Orlen, żądają od nas na stacjach relatywnie wysokich pieniędzy za swój produkt. Jak wytłumaczyć, że mamy benzynę już droższą niż Niemcy i piątą najdroższą w Unii? Przekierowanie kierunków importu ropy i paliw ze wschodu na zachód sporo nas kosztuje.Państwowy koncern naftowy PKN Orlen ma dzięki eksportowi na Ukrainę zbyt na część swojej produkcji i gdyby nie to, byłby zmuszony obniżać ceny na stacjach. To jest mechanizm, w jaki pośredni sposób polscy kierowcy finansują obronę sąsiada przed agresją Rosji.Zarówno benzynę, jak i diesla wysyłaliśmy w tym roku po średniej cenie celnej 6 zł za kilogram (w sierpniu 121 tys. ton diesla po 6,15 zł za kg).
archiwum
Polska największym dostawcą oleju napędowego na Ukrainę. – W miesiącach styczeń-lipiec br. Polska dostarczyła ponad 430 tys. ton oleju napędowego do Ukrainy, dwukrotnie więcej niż druga w zestawieniu Bułgaria – wynika z danych przywołanych przez PIE.Eksperci PIE podkreślają, że produkcja oleju napędowego w polskich rafineriach jest największa od lat. „W miesiącach styczeń-lipiec 2022 r. wzrosła o 14 proc. rdr do 8,2 mln ton” – zwrócili uwagę i dodali, że krajowe dostawy brutto, uwzględniające import, eksport i zapasy, zwiększyły się o ponad 5 proc. rdr.Jednocześnie ceny oleju napędowego na europejskich stacjach wzrosły przez niskie zapasy i ograniczone moce rafineryjne o ponad 70 proc. rdr. Według PIE rozszerzenie unijnych sankcji na rosyjskie produkty naftowe na początku przyszłego roku bez ograniczenia zużycia może pogłębić kryzys na rynku olejów napędowych.
Władze Nowego Jorku muszą przywrócić zwolnionych pracowników za zaniechanie szczepień przeciw Covid. – Sędzia Sądu Najwyższego Nowego Jorku Ralph Porzio nakazał władzom Nowego Jorku przywrócić zatrudnienie 16 pracowników sanitarnych zwolnionych na początku tego roku za odmowę spełnienia obowiązku szczepień Covid-19 dla pracowników miejskich. Władze zapowiedziały odwołanie się od tej decyzji.Porzio orzekł, że miejski komisarz zdrowia nie może zmienić warunków zatrudnienia pracowników. Przywołał zarazem m.in. słowa prezydenta Bidena, że "pandemia się skończyła"."Gdyby chodziło o bezpieczeństwo i zdrowie publiczne, komisarz zdrowia wydałby ogólnomiejski nakaz szczepień obejmujący wszystkich mieszkańców" – stwierdził sędzia. Zwrócił uwagę, że obowiązkowi szczepień nie podlegają m.in. artyści i sportowcy. Nazwał to działaniem arbitralnym.Rzecznik Departamentu ds. Prawa Nowego Jorku akcentował, że władze miasta zdecydowanie nie zgadzają się z orzeczeniem Porzio, ponieważ m.in. "obowiązek szczepień ma kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego nowojorczyków".
archiwum
Związkowcy i przedsiębiorcy z branży metalurgicznej z Czech, Polski i Słowacji alarmują tańsza energia, albo koniec branży stalowej w Unii Europejskiej – "Polityka klimatyczno-energetyczna UE, coraz bardziej zideologizowana i oderwana od rzeczywistości gospodarczej, jest obecnie największym zagrożeniem dla rozwoju naszych krajów. Na przemysł hutniczy i stalowy w Europie oraz jego globalną konkurencyjność wpływa szereg negatywnych czynników. Wysokie ceny energii, uprawnień do emisji CO2, pakiet regulacyjny 'Fit for 55′, który Komisja Europejska przedstawiła 14 lipca 2021r., stanowią ogromne zagrożenie dla unijnej gospodarki i poziomu życia ludności krajów członkowskich. Ich negatywne skutki będą najbardziej widoczne w krajach Europy Środkowo-wschodniej. ,,Fit for 55″ będzie miał niezwykle szkodliwy wpływ na niemal wszystkie sektory gospodarki i codzienne życie obywateli” – wskazali związkowcy we wspólnym liście skierowanym do rządów i eurodeputowanych.
Tak naprawdę rząd wprowadził na każde gospodarstwo domowe 50% (minimum) podatek od marż na prąd –
archiwum
Minister zdrowia nie może ignorować pytań. Musi ujawnić, kto uznał szczepionki przeciw Covid-19 za bezpieczne. – Informacja o szczepieniach przeciwko covid to informacja publiczna. Minister zdrowia musi więc ujawnić m.in., jakie posiada dowody bezpieczeństwa szczepionek. Ma też obowiązek podać dane i funkcje urzędników wchodzących w skład zespołu, który opiniował i zatwierdził szczepionki przeciwko Covid-19. Takie jest sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Orzeczenie jest prawomocne.  Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało tylko na część pytań. Sąd orzekł, że przedstawiciele resortu powinni przesłać odpowiedzi na wszystkie, m.in. czy firmy farmaceutyczne zostały zwolnione od odpowiedzialności za ewentualne powikłania poszczepienne.Ministerstwo zasłoniło się ogólnym stwierdzeniem o braku kompetencji w zakresie odpowiedzialności za wystąpienie negatywnych odczynów poszczepiennych. Minister nie udzielił też żadnej odpowiedzi, czy lekarze byli szkoleni w sprawie szczepień i kto wspierał takie szkolenia. Ministerstwo zignorowało także pytanie o bezpieczeństwie szczepionek.
archiwum
Niewiarygodne TVP powiedziało prawdę o inflacji. –