Czego nie wolno robić w zimie, czy meteoryt tunguski naprawdę spadł na ziemię, kto żył tam w bardzo danych czasach? 12 niesamowicie ciekawych faktów o Syberii (13 obrazków)
Syberia to większość terytorium Rosji

Syberia zajmuje powierzchnię 13 100 000 km², co stanowi 57% terytorium Rosji. Syberia jest prawie tak wielka jak Kanada, która jest drugim największym państwem na świecie. Gdyby kiedyś Syberia wpadła na pomysł uzyskania niepodległości, bez trudu znalazłaby się w pierwszej trójce największych państw.
Znajduje się tam najgłębsze jezioro na świecie

Mówimy to o jeziorze Bajkał, które wcale nie jest takie małe - jego rozmiar to prawie terytorium Holandii. W sumie Syberia jest wielka, więc i jeziora są wielkie. Ale bardziej imponująca jest głębokość tego jeziora, czyli 1642 metrów! Do tego najstarszego jeziora spływają czyste wody 336 rzek. Woda jest tak przejrzysta, że można widzieć na 50 metrów w głąb.
Meteoryt tunguski

30 czerwca 1908 roku w środkowej Syberii doszło do olbrzymiej eksplozji, która powaliła drzewa w promieniu 40 kilometrów. Można ją było zobaczyć w promieniu 650 km, a usłyszeć nawet w odległości 1000 km. W wielu europejskich miastach można było zobaczyć „białe noce”. Od ponad stu lat naukowcy starają się zbadać co tak naprawdę spowodowało tę eksplozję. Winę zrzucano na meteoryt, ale wieloletnie badania nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że była to faktycznie interwencja z kosmosu.
Syberyjskie bagna

System bagien syberyjskich jest największy na całej półkuli północnej. Ciągnie się on setki kilometrów we wszystkich kierunkach i nigdzie na świecie nie ma takiego systemu bagiennego. Może ten fakt nie jest najciekawszy, ale pokazuje, że Syberia jest naprawdę unikalna.
Wieczna zmarzlina

Rosja to bardzo zimny kraj, ponieważ 65% jej terytorium leży na wiecznej marzłoci. Gleba jest twarda jak beton i można na niej bezpośrednio budować drogi czy rurociągi. Niestety, wierzycie czy nie wierzycie w efekt cieplarniany, jesteśmy od wielu lat świadkami rozmrażania wiecznej zmarzliny. Twarda ziemia zmienia się w bagniska lub step. Ma to tragiczny wpływ na infrastrukturę i ekosystem.
Rzeki

Syberia może się pochwalić czterema rzekami, które znajdują się w pierwszej dziesiątce najdłuższych rzek na świecie. Są to Amur, Jenisej, Ob i Lena. Ale najciekawszą z rzek na Syberii jest Dałdykan. W zeszłym roku okoliczni mieszkańcy ze zdumieniem patrzyli na czerwone wody rzeki. Próbowano im początkowo wmówić, że jest to efekt silnych opadów, które wypłukały z gleby duże ilości żelaza. Potem okazało się, że rzeka została zanieczyszczona odpadami produkcyjnymi z pobliskiej fabryki.
Najśliczniejsze psiaki

Syberyjskie husky są uwielbiane przez praktycznie wszystkich miłośników psów. Rozkosznie urocze szczeniaki chwycą każdego za serce. Idealni towarzysze ludzi, ale niestety psy te są dosyć chorowite. Mają problemy z oczami oraz napady padaczki. Na szczęście nie cierpią na zwyrodnienia stawów biodrowych.
Komentarze
Pokaż komentarze