Czy naprawdę mieszka tam święty Mikołaj? Która jest godzina? Do kogo należy? (11 obrazków)
Jest kilka biegunów północnych

Nie ma jednego miejsca, o którym można byłoby powiedzieć, że jest biegunem. Jeden to biegun geograficzny, czyli najbardziej wysunięty na północ punkt kuli ziemskiej. Drugi to biegun magnetyczny - tam linie pola magnetycznego Ziemi tworzą z jej powierzchnią kąt 90°. Trzeci to biegun geomagnetyczny, znajdujący się niedaleko Grenlandii. Istnieje również północny biegun niedostępności.
Nie należy do nikogo

Nawet do Świętego Mikołaja. W przeciwieństwie do bieguna południowego, biegun północny nie jest kontynentem ani nawet państwem. Leży on na grubej warstwie lodu i uważany jest za część wód międzynarodowych. Państwa takie jak Rosja, Norwegia czy Kanada próbowały przypisać sobie prawa własności do bieguna, ale w końcu zdecydowano, że biegun północny pozostanie niczyj.
Nie jest najzimniejszym miejscem na świecie

Gdy myślimy o biegunie północnym, od razu nam zimno. Jednak jest wiele miejsc, gdzie jest dużo, dużo zimniej. Na biegunie północnym średnia temperatura wynosi -40°C, natomiast latem dochodzi do 0°C Najniższa temperatura zanotowana na biegunie północnym to -49,2°C, a najwyższa latem to 4,7°C. Na biegunie południowym panują najniższe temperatury na Ziemi dochodzące do -90°C, a najniższa zanotowana temperatura to -93,2°C.
Wioska Świętego Mikołaja

Jedyną „oryginalną” wioską Mikołaja położoną w obrębie koła polarnego jest Rovaniemi w Finlandii. Przez środek parku rozrywki przechodzi linia, żeby turyści wiedzieli, kiedy znajdą się wewnątrz koła podbiegunowego. W wiosce Mikołaja znajduje się farma reniferów i inne atrakcje związane ze świętami. Można wysłać list do Mikołaja ze specjalną pieczęcią. Goście mieszkają w hotelu igloo lub przytulnych domkach.
Maraton

Co tam maraton bostoński - dla prawdziwych twardzieli organizuje się maratony na biegunie północnym. Od 2002 roku możesz pobiec w „the coolest marathon” w temperaturze minus 22 stopni. Jeśli chcesz w nim wziąć udział, musisz poświęcić dużo czasu, zaangażowania i kasy. Wpisowe to około 15 000 dolarów - to pokrywa koszt przelotu, zakwaterowanie, dowiezienie helikopterem na miejsce startu oraz medale, koszulki i pamiątkowy film. 29 kwietnia 2016 roku wzięło w nim udział 56 zawodników z 21 krajów.
Jak tam jest?

Biegun północny to dryfująca pokrywa lodowa o grubości 2-3 metrów. Pod nią jest ocean o głębokości około 4000 metrów. Rozmiar lodu zależy od pory roku - w lecie około połowa „terenu” topnieje. Na biegunie i w jego okolicach przez pół roku jest dzień, a drugie pół noc polarna.
Kto tam mieszka?

Na samym biegunie nikt, ale na kole podbiegunowym mieszkają Eskimosi z Kanady i Alaski. Żyją tam również niedźwiedzie, lisy, wiewiórki, renifery, a w wodach pływają orki oraz humbaki. Zwierzęta lądowe nie zapuszczają się zbyt daleko na północ, ponieważ nie ma tam pożywienia. Niektórzy ludzie nadal wierzą w to, że miśki polarne jedzą pingwiny. Nie jedzą ich, ale nie dlatego, że im nie smakują. Po prostu niedźwiedzie mieszkają na biegunie północnym, a pingwiny na południowym.
Komentarze
Pokaż komentarze