Czy wiesz, że w Wielkiej Brytanii możesz pić alkohol od 5 roku życia i zgodnie z prawem zabić Szkota? (14 obrazków)
#1. Co może królowa

Rodzina królewska jest obecnie właściwie tylko ozdobą. Kiedyś królowa decydowała o wszystkim, teraz jej rola ogranicza się do przyjmowania gości, brania udziału w różnych imprezach, uśmiechania się i przyciągania turystów. Nie oznacza to, że zupełnie nic nie ma do powiedzenia. Elżbieta II ma prawo mianować i odwoływać ministrów, przyznać i odebrać paszport oraz wypowiedzieć wojnę.
#2. Królowa nie ma paszportu

Królowa udziela zgody na wydanie paszportu swoim obywatelom, ale sama go nie posiada. Gdy podróżuje do obcych krajów, jedzie jako dyplomata i przechodzi przez wszystkie kontrole jak przez powietrze. Może jechać w każde miejsce na Ziemi i nikt nie śmie poprosić jej o dokument identyfikacyjny ani zważyć jej walizki. Ta to ma życie!
#3. Elżbieta II ma niezły majątek

Może i nie ma prawdziwej władzy, ale legalnie posiada 1/6 terytorium świata. Oprócz Wielkiej Brytanii jej własnością jest ponad 30 terytoriów, wliczając w to Australię, Jamajkę i Kanadę. W każdym z państw będących częścią Wspólnoty Narodów, monarcha brytyjski jest uznawany za głowę państwa, mimo że faktyczne rządy spoczywają w rękach prezydentów.
#4. Picie nieletnich

Nasze skojarzenia z typowym Brytyjczykiem to zazwyczaj pijaniutki turysta w Krakowie lub jeszcze bardziej pijany kibic piłkarski. Kufelek piwa jest już oficjalnie częścią diety Anglików. Zgodnie z prawem osoba, która nie ukończyła 18 lat nie może kupić alkoholu w barze i sklepie, ale osoba powyżej piątego roku życia może legalnie pić alkohol w domu, pod warunkiem, że jest pilnowana przez rodzica.
#5. Konina

Koninę można zjeść prawie wszędzie, jednak w Wielkiej Brytanii jest to nielegalne. Pamiętacie skandal z 2013 roku, kiedy okazało się, że w mięsie wołowym była domieszka koniny? Dla Brytyjczyków był to szczególny cios. Od tamtej pory każdy koń, kucyk, muł oraz… zebra musi mieć swój paszport. Ma to zapobiec zabijaniu tych zwierząt w celu konsumpcji.
#6. Dopiero niedawno zniesiono niewolnictwo

Niewolnictwo? Przecież to Stany Zjednoczone! Jednak i Wielka Brytania ma na swoim koncie wiele niechlubnych przypadków legalnego niewolnictwa. Mimo że zakaz handlu niewolnikami na terenie Imperium Brytyjskiego uchwalono w 1833 roku, to w Wielkiej Brytanii kwitł na dobre handel ludźmi. Wykorzystywano ich w seks biznesie lub jako darmową siłę roboczą. Dopiero w 2010 roku wprowadzono prawo zabraniające sprzedaży ludzi do pracy w prostytucji, a od 2013 pracuje się nad ustawą o współczesnym niewolnictwie.
#7. Obozy koncentracyjne

Niemcy nie byli twórcami pomysłu na obozy koncentracyjne, które budowali podczas drugiej wojny światowej. Brytyjczycy jako pierwsi wpadli na ten pomysł podczas wojny z Burami w 1902 roku. Lord Kitchener zamykał w specjalnych obozach rodziny bojowników burskich. Rodziny dostarczały żywność i zajmowały się rannymi żołnierzami, okrutny pomysł Brytyjczyków utrudnił Burom życie.
Komentarze
Pokaż komentarze