Znane mądrości ludowe (6 obrazków)
Stawy jak barometr

Okazuje się, że zmiany ciśnienia barometrycznego mogą wywoływać bolesną opuchliznę stawów i wiązadeł u każdego człowieka, choć dotyczy to przede wszystkim osób, które w przeszłości odniosły poważne urazy, a także staruszków. To dlatego nasi poczciwi dziadkowie są w stanie przepowiadać pogodę lepiej niż większość stacji meteorologicznych.
Chłopiec czy dziewczynka?

Zgodnie z ludowym poglądem, jedzenie po zajściu w ciążę dużej ilości bananów miało skutkować urodzinami chłopca. Okazuje się, że może to być prawdą.
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, badając przyczynę większej ilości urodzin dziewczynek niż chłopców w krajach uprzemysłowionych, odkryli że popularna wśród matek dieta niskokaloryczna stoi za podwyższonym współczynnikiem urodzeń dzieci płci żeńskiej. Natomiast jedzenie produktów bogatych w glukozę (a więc także bananów) zwiększa do 56 proc. prawdopodobieństwo narodzin chłopca.
Odpukać w niemalowane

Jednym ze sposobów odwrócenia złego losu jest zwyczaj "odpukiwania w niemalowane drewno". Przesąd ten, wydawałoby się niemający nic wspólnego z racjonalnym postępowaniem, bywa zdaniem naukowców z Uniwersytetu Chicagowskiego skuteczny.
W czasopiśmie "Journal of Experimental Psychology" opublikowano wyniki serii eksperymentów, których uczestnicy najpierw wygłaszali "kuszące los" oświadczenie, a następnie wykonywali rytualny gest odpukiwania w niemalowane drewno lub podejmowali obojętne działanie polegające na odrzucaniu piłki. Okazało się, że odpukiwanie zmniejszało lęk przed niepowodzeniem - badane osoby prezentowały słabsze wyobrażenie owych potencjalnych niefortunnych przypadków.
Jak to możliwe? Efekt ten ma charakter psychologiczny. Okazuje się bowiem, że gdy "odpychamy" w ten sposób zły los, nasz lęk przed niefortunnym zdarzeniem maleje. W tym sensie odpukiwanie rzeczywiście jest skuteczne, ponieważ brak stresu zmniejsza ryzyko naszego niepowodzenia w najbliższej przyszłości.
Rosół babuni

Wiele osób podziela pogląd, zgodnie z którym rosół stanowi świetne lekarstwo na przeziębienie i grypę. Okazuje się, że to w gruncie rzeczy ludowe przekonanie ma swoje medyczne uzasadnienie.
Naukowcy potwierdzają, że rosół ma właściwości sprzyjające powstawaniu komórek układu odpornościowego - neutrofili - chroniących organizm przed szkodliwymi bakteriami i wirusami. Ponadto, zupa ta opóźnia proces tworzenia się śluzu, dzięki czemu możemy nieco odpocząć od uporczywego kataru.
Prześpij problem

Wielu ludzi uważa, że przed podjęciem ważnej lub skomplikowanej decyzji warto się przespać. Przekonanie to ma oparcie w badaniach naukowych, które pokazują, że podświadome myślenie jest co najmniej równie efektywne w rozwiązywaniu problemów, jak świadome. Podczas naszego snu mózg nie przestaje pracować i dalej analizuje zgromadzone informacje. To dlatego rankiem zdarza nam się znaleźć najlepsze rozwiązania.
Komentarze
Pokaż komentarze