Przed Kościołem w Polsce stoi wyzwanie odnowienia swojego wizerunku, jako że liczba wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach wynosi obecnie 29%, zbliżając się do najniższego poziomu z czasów pandemii COVID-19.
**Profesor Ireneusz Ziemiński** i **Artur Nowak**, autorzy książki "Chrześcijaństwo. Amoralna religia", twierdzą, że atrakcyjność Kościoła maleje, a jego nauki stają się mniej zrozumiałe dla nowoczesnych pokoleń.
Na lekcje religii uczęszcza coraz mniej dzieci i młodzieży, z odsetkiem spadającym do 78,6% w roku szkolnym 2023/2024, co stanowi znaczący spadek w porównaniu do poprzednich lat.
Eksperci wskazują, że ludzie zaczęli dostrzegać możliwość rozwoju poza Kościołem, ucząc się empatii i otwartości, co podważa tradycyjne wartości głoszone przez instytucję kościelną.
Najwyższy poziom uczestnictwa w mszach odnotowano w diecezji tarnowskiej (60,5%), a najniższy w szczecińsko-kamieńskiej (17,2%), co pokazuje zróżnicowanie religijne w kraju.
Powód zachodzących zmian: Postępująca sekularyzacja społeczeństwa i rosnące niezadowolenie z "oferty" Kościoła wobec współczesnych potrzeb duchowych.
Następne kroki: Kościół będzie musiał dostosować swoją "ofertę" i sposób komunikacji do zmieniającej się kultury i oczekiwań społeczeństwa, jeśli chce przyciągnąć młodsze pokolenia.
Komentarze
Pokaż komentarze