Niska skuteczność egzekwowania prawa, brak spójnego systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego i nietrzeźwi kierowcy są głównymi przyczynami wysokiego poziomu niebezpieczeństwa na polskich drogach.
Najwięcej wypadków w Polsce w 2023 roku miało miejsce przy dobrej widoczności i na prostych odcinkach dróg, mimo spadku liczby zgłoszeń wypadków oraz ofiar śmiertelnych o 1,8% i 0,25% odpowiednio.
Na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych doszło do największej liczby wypadków (17 513), z największą liczbą ofiar śmiertelnych (1673), podczas gdy drogi ekspresowe i autostrady są statystycznie najbezpieczniejsze.
Najbardziej niebezpieczne autostrady to A4, gdzie odnotowano 159 wypadków, natomiast najwięcej niebezpiecznych zdarzeń na drogach krajowych miało miejsce na drodze DK7.
Polska, będąc krajem tranzytowym, odczuwa to głównie na autostradach A2 i A4, przez które przemieszcza się znaczna liczba pojazdów z krajów sąsiednich.
Miejsca i daty: W 2023 roku, największe zagrożenie odnotowano na drodze DK7 przebiegającej od Żukowa koło Gdańska do granicy ze Słowacją w Chyżnem.
Komentarze
Pokaż komentarze