Dorota Rasińska-Samoćko weszła na Sziszapangmę, ostatni ośmiotysięcznik, potrzebny do ukończenia Korony Himalajów i Karakorum, jako pierwsza Polka.
Skorzystała ze swoich umiejętności organizacyjnych zdobytych jako była dyplomatka, aby w zaledwie 3 lata zdobyć wszystkie 14 najwyższych szczytów świata, imponując w środowisku himalaistycznym swoją szybkością, co przyniosło jej przydomek "Speedy Lady" wśród nepalskich Szerpów.
W 2022 roku weszła na 7 ośmiotysięczników, w tym Nanga Parbat i K2 w Pakistanie, a w rekordowym tempie zdobyła 4 szczyty w Nepalu w jednym miesiącu.
Jej sukcesy nie opierały się na międzynarodowym wsparciu sponsorskiego lub komercyjnego zespołu, co uczyniło jej osiągnięcia jeszcze bardziej znaczącymi.
Rasińska-Samoćko z sukcesem łączyła zdobycze techniczne i fizyczne w różnorodnych warunkach górskich, a w rozmowie z RMF FM podkreśliła znaczenie dobrego zorganizowania, wyszkolenia i sił psychicznych.
Powód: aspiracja do zdobycia "Podwójnej Korony" poprzez połączenie Korony Himalajów i Karakorum oraz Korony Ziemi.
Data: 9 października 2024 - zakończenie projektu Korony Himalajów i Karakorum.
Kolejne kroki: Zapowiedziano wywiad po powrocie z ostatniej wyprawy.
Komentarze
Pokaż komentarze