9 rzadkich cech, które znaleziono zaledwie u 5% populacji (10 obrazków)
Chimera genetyczna

Starożytne, greckie mity opisują chimerę jako istotę z głową i szyją lwa, tułowiem kozy i ogonem węża. Ludzki chimeryzm zawiera dodatkowy fragment DNA. Czasami objawia się w postaci „mozaiki” na skórze lub heterochromii, ale najczęściej bywa niezauważalna. Chimeryzm nie jest niebezpieczny. To nie był przypadek, w którym matka o mały włos, a straciłaby dzieci. Analiza genetyczna wykazała, że ich pochodzenie nie było do końca znane!
„Złota” krew

Oczywiście, ich krew nie jest złota w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale posiada unikalną cechę: nie zawiera antygenów. Ta cecha została odkryta w 1961 roku, a obecnie znanych jest około 40 osób z zerowym Rh krwi. 9 z nich jest niezwykle cennych, ponieważ krew tych osób może być przekazana dosłownie każdemu biorcy.
Mięsień dłoniowy długi

Ten mięsień został „odziedziczony” po naszych przodkach, którzy używali rąk do wspinania się po drzewach. Aby sprawdzić, czy jest u Ciebie widoczny, połóż rękę grzbietem w stronę stołu. Dotknij małym palcem kciuka i delikatnie unieś dłoń. Jeśli więzadła na nadgarstku będą widoczne, wszystko wskazuje na to, że jesteś posiadaczem mięśnia dłoniowego długiego. Nie martw się, jeśli go nie widzisz to nic złego – w nowoczesnym świecie jest on bezużyteczny.
Ponadprzeciętna gęstość kości

Badając LRP5 genów, odpowiedzialne za mineralizację kości, naukowcy odkryli mutacje, które odpowiadają za kruchość kości. Niewiele osób jednak wie, że istnieje również inny, zupełnie odwrotny rodzaj owej mutacji, który daje kościom nieprawdopodobną twardość przez co są niemal niemożliwe do złamania. Dodatkowo są znacznie mniej podatne na starzenie. Choć brzmi to fajnie, wiąże się to również z pewnymi wadami. W przypadku, gdy u jednego z tego typu pacjentów niezbędna okazała się wymiana stawu, lekarze nie byli w stanie mu pomóc i musieli odmówić. Wszystko za sprawą zbyt gęstych i twardych kości.
Dziurka w pobliżu ucha

Powstaje podczas rozwoju płodowego i występuje u około 5% ludzi. Naukowcy twierdzą, że jest powiązana z przodkami wszystkich istot żywych, którzy mieli skrzela. Ta „dziurka” jest często dziedziczona genetycznie i może występować na jednym lub obu uszach. Można ją (je) usunąć chirurgicznie, jednak sama w sobie nie jest niebezpieczna.
Dodatkowa para żeber

Dodatkowa para żeber występuje raczej u kobiet. W większości przypadków nie mają one wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka, ale w przypadku kilku osób osiągnęły do tego stopnia imponujące rozmiary, że zaczęły odczuwać dyskomfort.
Podwójna linia rzęs

To rzadka choroba genetyczna zwana dwurzędnością. Najbardziej znaną posiadaczką tej cechy jest Hollywoodzka gwiazda Elizabeth Taylor. Dwurzędność zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami, jednak w niektórych przypadkach, drugi rząd rzęs może znajdować się zbyt blisko błony śluzowej oka i powodować jej podrażnienie.
Komentarze
Pokaż komentarze