20 najczęściej popełnianych błędów, które skracają życie urządzeń elektrycznych (7 obrazków)
#1 Ładowanie baterii

- Nowoczesne baterie litowo-jonowe i litowo-polimerowe nie posiadają efektu pamięci (batteryuniversity, electronics), więc telefony, tablety i laptopy nie muszą być ładowane dopiero, kiedy ich poziom naładowania spadnie do zera. Wielu producentów określa wiek baterii w ilościach pełnych cykli naładowania (zwykle około 400-600 cykli).
- Dlatego, aby zwiększyć żywotność baterii gadżetu, należy ładować go częściej. Najlepiej zrobić to za każdym razem, kiedy wskaźnik naładowania baterii spadnie do 10-20%. To zwiększy liczbę cykli od 1 000 do 1 100 (bestgopower, batteryuniversity).
- Nowoczesne baterie nie ucierpią, jeśli zostawisz podłączoną ładowarkę do urządzenia po jego całkowitym naładowaniu. Wbudowany kontroler zatrzymuje akumulator przed otrzymaniem większej dawki prądu niż potrzeba, więc nie ma ryzyka przeładowania. Ale to nie znaczy, że należy stale ładować telefon. Bateria będzie bardziej wytrzymała, jeśli będziesz utrzymywać jej poziom naładowania pomiędzy 40% a 80% (sciencealert, bestgopower).

- Zakup taniej baterii wiąże się ze sporym zagrożeniem: mogą być po prostu gorszej jakości i mogą nie mieć wbudowanych kontrolerów. Stąd też kolejna rada: nie ładuj urządzenia za pomocą innych ładowarek lub kabli USB.
- Unikaj używania tzw. „ultra szybkich ładowarek”, które mają w pełni naładować telefon w mniej niż godzinę.
- Jeśli smartphone posiada masywne etui ochronne, powinieneś wiedzieć, że może ono powodować przegrzanie baterii podczas długich sesji ładowania. Przed podłączeniem ładowarki, należy je zdjąć.
- Zaleca się, aby rozładować baterię telefonu lub laptopa co 3 miesiące do 0%, a następnie natychmiast go naładować do 100%, aby odświeżyć skrajne stany ładowania/rozładowania (batteryuniversity).
#2 Kontrola temperatury

- Podczas korzystania z laptopa, nie trzymaj go na kolanach lub bezpośrednio na łóżku. Otwory wentylacyjne urządzenia nie mogą być blokowane przez inne rzeczy. W przeciwnym razie sprzęt może się przegrzać. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku jest specjalna podstawka na laptopa (niektóre z nich są nawet wyposażone we wbudowane wentylatory).
- Wysoka temperatura jest najgorszym wrogiem baterii litowo-jonowych. Pamiętaj, aby nie narażać urządzenia na działanie promieni słonecznych i nie umieszczać ich w pobliżu źródeł ciepła.
- Kiedy chcesz użyć komputera, który przez jakiś czas znajdował się na zewnątrz, gdzie panowała minusowa temperatura, nie uruchamiaj go od razu. Laptop musi mieć czas na dostosowanie się do temperatury pokojowej. Najbezpieczniej jest odczekać ok. godzinę.
#3 Monitor

- Upewnij się, aby umieścić laptop lub monitor komputera z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Długotrwałe narażenie na światło słoneczne powoduje zanik wyświetlanych kolorów.
- Należy być bardzo ostrożnym podczas korzystania z monitora – ta część laptopa jest bardzo wrażliwa. Nie należy dotykać ekranu palcami, aby uniknąć powstania trwałych i ciemnych plam.
- Do czyszczenia ekranu lepiej użyć specjalnych chusteczek. Cokolwiek robisz, nie wykorzystuj płynów do czyszczenia okien – zawierają amoniak, który może nieodwracalnie uszkodzić ekran.
- Przed zamknięciem laptopa, upewnij się, że na klawiaturze nie ma żadnych rzeczy – nawet niewielki przedmiot może uszkodzić szklaną powierzchnię monitora.
#4 Problemy z napięciem

- Kiedy zbliża się burza, wyłącz komputer, odłącz laptopa i kabel internetowy. To nie jest mit – podczas burzy urządzenia elektryczne mogą doświadczyć pełnego „gniewu natury”. Filtry sieciowe są przeznaczone do ochrony urządzeń przed skokami napięcia, ale mogą nie wytrzymać uderzenia pioruna, którego moc może osiągnąć tysiące gigavoltów. (EasyKey, ABC).
- Jeśli żyjesz w miejscu, gdzie często zdarzają się wahania napięcia, powinieneś pomyśleć o zakupie zasilacza awaryjnego.
#5 Usuwanie kurzu i zabrudzeń

- Jeśli nosisz smartphone w głównej komorze torebki, jego porty mogą się łatwo zatkać, przez co możemy mieć problemy z połączeniami. Aby usunąć tego typu zanieczyszczenia wyłącz telefon i starannie wyczyść wszystkie porty za pomocą wykałaczki. Przed jej użyciem, umieść na jej końcówce miękką szmatkę.
- W torebce lub torbie powinniśmy mieć osobną przegrodę, w której przechowujemy telefon.
- Powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu komputerów i laptopów, aby usunąć zalegający w nich kurz. Jeśli zauważyłeś, że komputer pracuje zbyt głośno, bądź się przegrzewa, to znak, że czas na kolejne czyszczenie.
- Jeśli sam boisz się czyścić/rozkręcać komputer lub nie wiesz jak to zrobić, skontaktuj się z najbliższym punktem serwisowym.
Komentarze
Pokaż komentarze