Nie bądź ignorantem i nie ryzykuj! Dowiedz się jak bezpiecznie przetrwać burzę w zależności od miejsca, w którym przebywasz (8 obrazków)
Nie bądź ignorantem i nie ryzykuj! Dowiedz się jak bezpiecznie przetrwać burzę w zależności od miejsca, w którym przebywasz

Na najbliższe dni meteorolodzy zapowiadają rekordowe temperatury zbliżające się do 40 stopni. Wraz z upałami nadejdą burze, które mogą okazać się gwałtowne i niszczycielskie. Niestety ludzie coraz mniej boją się burz. Niektórzy lekceważenie tej potęgi przypłacają majątkiem, zdrowiem lub nawet życiem. Dlatego niezależnie od tego czy jesteś w domu czy na wakacjach, warto wiedzieć jak się zachować, aby bezpiecznie przetrwać burzę.
1. Gdy jesteś w domu

Wydaje Ci się, że siedząc w zaciszu swoich 4 kątów w wygodnym fotelu i oglądając TV nie musisz przejmować się burzą? Oczywiście panika nie jest potrzebna, ale zachowaj jednak czujność. Jeśli grzmoty odległych z początku wyładowań atmosferycznych zaczną się nasilać, powinieneś podjąć kilka podstawowych działań. Po pierwsze usuń lub zabezpiecz wszystkie przedmioty na balkonie/tarasie, które mógłby porwać wiatr. Pamiętaj, że niepozorna doniczka w czasie burzy może stanowić śmiercionośne zagrożenie. Pozamykaj wszystkie okna i drzwi. Kiedy zyskasz już pewność, że burza nie przejdzie bokiem, powinieneś również powyłączać z sieci energetycznej wszystkie urządzenia elektryczne, aby zapobiec ewentualnemu uderzeniu pioruna w sieć napowietrzną lub transformatorową.
Podziwianie burzy przez okno jest kuszące, jednak zrezygnuj z tego pomysłu. Wystarczy, że piorun uderzy w sąsiedni budynek i możesz doznać uszkodzenia lub nawet utraty wzroku.
2. Gdy jesteś w samochodzie

Jeśli burza złapie Cię podczas podróży autem, przede wszystkim zwolnij. Gwałtowny podmuch wiatru może sprawić, że stracisz panowanie nad samochodem i spowodować wypadek. Jeśli tylko masz taką możliwość, zatrzymaj się na poboczu (z włączonymi światłami awaryjnymi) lub na parkingu. Gdy w pobliżu nie ma żadnego budynku, w którym mógłbyś się schronić, pozostań w zaparkowanym pojeździe. Pamiętaj aby nie zatrzymywać się pod słupami czy liniami energetycznymi. Unikaj też drzew – pień lub złamany konar może przygnieść samochód i przebywające w nim osoby, co niestety zdarzało się już wielokrotnie…
3. Gdy jesteś w górach

Pierwsze oznaki burzy w górach to tzw. ciche wyładowania. Jeśli słyszysz suche trzaski i ciche syczenie, a włosy stają Ci na głowie, nie lekceważ tych oznak. Nie licz, że burza przejdzie bokiem, ale jak najprędzej podążaj do schroniska. Schodź w dół omijając szczyty, granie, potoki, strumienie, samotne drzewa i otwarte przestrzenie. Pamiętaj o wyłączeniu (nie wyciszeniu – WYŁĄCZENIU) telefonu. Jeśli wiesz, że nie zdążysz dotrzeć do schroniska, schowaj się po stronie zawietrznej, ale nigdy nie schodź ze szlaku. Przeczekaj burzę w pozycji siedzącej z podciągniętymi pod siebie stykającymi się stopami. To ważne, ponieważ w razie bliskiego uderzenia pioruna im bardziej masz rozstawione stopy, tym bardziej jesteś narażony na porażenie. W żadnym razie nie opieraj się o drzewa lub skały. Twoja odległość od nich powinna wynosić co najmniej 1 metr. Jeśli znajdziesz grotę to pamiętaj, że może Ci ona posłużyć za schronienie tylko pod warunkiem, że odległość jej sklepienia od Twojej głowy jest nie mniejsza niż 3 metry.
Jeśli burza zastanie Cię w trakcie schodzenia po linie – nie masz wyboru – kontynuuj, ale dotykając ściany złożonymi razem stopami. W czasie burzy nie powinno się dotykać metalowych przedmiotów, takich jak drabinki, łańcuchy i poręcze na szlakach, ale jeśli wspinasz się po linie, pod żadnym pozorem nie odrzucaj haków lub czekanów! Mogą Ci się przydać.
4. Gdy jesteś na płaskim terenie

Jeśli burza zastanie Cię podczas spacerowania w szczerym polu, przykucnij ze złączonymi stopami. Możesz siąść na plecaku, ale nie na gołej ziemi. Pod żadnym pozorem się nie kładź!
5. Gdy jesteś nad wodą

Przede wszystkim wyjdź z wody, podczas burzy nie wolno się kąpać! Opuść łódkę, rowerek wodny, kajak, ponton, itd. Przycumuj je prawidłowo do brzegu. Jeśli jesteś w żaglówce, nie siedź pod pokładem. W przypadku jej wywrócenia ryzykujesz swoim życiem.
6. A co jeśli kogoś porazi piorun?

Powinieneś wiedzieć również jak się zachować, jeśli w pobliżu Ciebie ktoś zostanie uderzony przez piorun. Bezpośrednią przyczyną śmierci w takim wypadku jest zatrzymanie krążenia, dlatego poszkodowanemu wykonaj sztuczne oddychanie metodą usta-usta i zewnętrzny masaż serca. Natychmiast wezwij karetkę pogotowia. Nawet jeśli obrażenia porażonej osoby wydają się niewielkie, powinna ona zostać przebadana przez lekarzy. Najgroźniejsze skutki, takie jak zaburzenia rytmu serca, mogą nastąpić u ofiary pioruna z opóźnieniem.
Przede wszystkim pamiętaj, że nigdy nie warto ryzykować zdrowiem i życiem. Obserwuj prognozy pogody. Jeśli nie sprzyjają wyprawom w góry czy nad wodę, odłóż te plany na inny dzień.
Komentarze
Pokaż komentarze