14 nawyków, przez które zawsze czujesz się zmęczony (15 obrazków)
Pomijanie treningu, gdy czujemy się zmęczeni

Wiele osób błędnie uważa, że zaoszczędzą trochę energii, jeśli nie pójdą na trening. W rzeczywistości jednak jest odwrotnie. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Georgii, ludzie którzy prowadzą siedzący tryb życia, zaczynają czuć się bardziej energicznie już 6 tygodni rozpoczęcia uprawiania sportu. Wystarczy zaledwie 20-minutowy trening, trzy razy w tygodniu.
Ćwiczenia fizyczne zwiększają siłę i wytrzymałość, pobudzają serce i przyczyniają się do bardziej efektywnego wzbogacania organizmu o tlen i składniki odżywcze. Więc następnym razem, kiedy nie będziesz miał siły iść na siłownię, zmuś się przynajmniej do tego, by pójść na spacer - nie pożałujesz.
Za mało płynów

Według dietetyk Amy Goodson, nawet niewielkie odwodnienie - w okolicach 2% normalnej ilości płynów, prowadzi do znacznego spadku energii. Brak wody w organizmie zmniejsza objętość krwi i sprawia, że jest ona bardziej gęsta. Serce wymaga więcej wysiłku do przenoszenia krwi, co powoduje mniejszą intensywność pracy w wyniku spowalniania przepływu tlenu w organizmie.
Niewystarczająca ilość żelaza

Niedobór żelaza może powodować ospałość, rozdrażnienie, słabość i brak koncentracji. „Czujemy się zmęczeni, kiedy mięśnie i komórki dostają mniej tlenu” - mówi Goodson. Aby tego uniknąć, jak również zmniejszyć ryzyko anemii, musimy wzbogacić swoją dietę o żelazo - zrobimy to jedząc np. tofu, fasolę, zielone warzywa liściaste, orzechy i masło orzechowe. Uwaga: jeśli objawy niedoboru żelaza nie ustaną, to powinniśmy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być konsekwencja innej choroby.
Dążenie do perfekcji

„Stałe dążenie do perfekcji, sprawia, że możemy pracować dłużej i ciężej niż to jest konieczne” - mówi Irene Levine, profesor psychiatrii w School of Medicine na Uniwersytecie w Nowym Jorku. „Wyznaczamy sobie nierealistyczne cele, które są trudne lub niemożliwe do osiągnięcia, więc nie czerpiemy satysfakcji z pracy”. Levin zaleca ograniczenie czasu pracy, powinniśmy wykonywać tylko określone projekty i trzymać się ściśle harmonogramu. Po pewnym czasie zauważymy, że dodatkowy czas spędzony w pracy nie miał wpływu na jego jakość i nasze korzyści, lecz miał na nasze zdrowie.
Z igły widły

Jeżeli za każdym razem, gdy nieplanowanie wzywa nas szef, spodziewamy się zwolnienia i mamy tendencję do dramatyzowania na każdy temat, bo zawsze spodziewamy się najgorszego, to nigdy nie wyjdzie nam na zdrowie. Według Irene Levin, poczucie lęku dosłownie paraliżuje i wyczerpuje psychicznie.
Więc kiedy następnym razem do głowy przyjdą ci negatywne myśli - weź głęboki oddech, a następnie zadaj sobie pytanie, jakie jest prawdopodobieństwo, że nasze najgorsze założenia są uzasadnione. Spacer na świeżym powietrzu, medytacja, ćwiczenia i rozmowy z przyjaciółmi, pomogą nam radzić sobie z uczuciami i nauczą nam patrzeć na sprawy bardziej realistycznie.
Nie jedzenie śniadania

Jedzenie - paliwo dla naszego organizmu. Kiedy śpimy, nasz organizm nadal traci energię, aby utrzymać krążenie krwi i tlenu. Dlatego rano trzeba „zatankować”. Jeśli omijamy śniadania, będziemy czuli się wyczerpani. Jak mówi Amy Goodson: „Jedzenie śniadania jest iskrą, która odpala nasz metabolizm”. Na śniadanie Goodson zaleca jedzenie całych ziaren, czystych białek i zdrowych tłuszczy. To może być koktajl owocowy z odtłuszczonego mleka, płatki owsiane, masło orzechowe lub pieczywo pełnoziarniste i jogurt.
Fast food i inne szkodliwe jedzenie

Przyswajanie dużej ilości cukrów i węglowodanów prostych daje wysoki indeks glikemiczny, czyli przyczynia się do znacznego wzrostu stężenia cukru we krwi. „Częste skoki cukru mogą przyczyniać się do zmęczenia” - mówi Goodson. Starajmy się kontrolować poziom cukru we krwi, regularnie spożywajmy produkty pełnoziarniste i warzywa.
Komentarze
Pokaż komentarze