Momencik, trwa przetwarzanie danych   Ładowanie…

Indigo_Infant

archiwum

To nie fatamorgana, poliopia ani kac - to Opole

To nie fatamorgana, poliopia ani kac - to Opole – Nie przecierajcie oczu! To istnieje naprawdę. Droga rowerowa przecięta 18 przejściami dla pieszych na odcinku ok. 450 m. Ze skweru wyskubano miejsca parkingowe. Pozostała jego część zostanie rozdeptana przy wysiadaniu i chodzeniu - a jakże - na skróty. Jednocześnie władze Opole likwidują przejścia dla pieszych przez jezdnie w różnych częściach miasta.
Źródło: własne
archiwum – powód

Cała Polska

Cała Polska – na jednym zdjęciu, bez retuszu
Źródło: własne
archiwum

Orkiestra gra swe Last Christmas

Orkiestra gra swe Last Christmas – Wskutek złej decyzji administracyjnej gmina traci 2/3 budżetu. Cięcia dotkną m.in. gminny ośrodek kultury. Mieszkańcy, zwłaszcza spośród tych, którzy stracą pracę i pasje, przystąpili wczoraj do strajku głodowego. Pomóż mediom pokazać, co się tu dzieje. Niech cała Polska usłyszy o determinacji ludzi, którzy walczą także za Wasze prawo do Małych Ojczyzn. Przepraszam za złą jakość obrazu: ważne, żeby wysłuchać do końca!
Źródło: własne
archiwum

Podstęp to nie postęp

Podstęp to nie postęp – Czy można pójść spać we własnej wiosce i obudzić się w obcym mieście, i to na trzeźwo i w "państwie prawa"? Okazuje się, że tak! Noc Sylwestrowa 2017 będzie czarną nocą dla mieszkańców czterech gmin pod Opolem, chyba że wybronią ich najwyższe polskie lub europejskie instancje. Jeśli nie stanie się cud prawdziwego prawa i autentycznej sprawiedliwości, to potem pójdzie już z górki i każdy z Państwa może wkrótce stać się Opolaninem Without a Cause. Dowiedziawszy się tego z gazet albo Facebooka, tak jak mieszkańcy tych gmin. To krzywda, która poruszyła mieszkańców wsi i uszczęśliwionego na siłę rozlanego miasta, na którą zgodnie odpowiedzieli Polacy i Niemcy, której próbują zaradzić ramię w ramię Razem i KORWiN. Nie w naszym imieniu ten zabór!
archiwum

Opole Wlk. rusza na podbój Europy

Opole Wlk. rusza na podbój Europy – Wkrótce Pana miasto i Pani wieś mogą stać się dzielnicą Opola! Prezydent miasta i wiceminister sprawiedliwości przeforsowali powiększenie Opola kosztem sąsiednich gmin wbrew silnemu oporowi społecznemu (ponad 90%), pisemnemu sprzeciwowi 687 Opolan i opiniom niezależnych znawców. Nastąpi wchłonięcie terenów inwestycyjnych wraz z dorobkiem pokoleń, a następnie nieznanego rodzaju "rozwój" tych "niewykorzystanych" przez gminy ziem. Opole, z którego wyprowadzano się dobrowolnie na wieś za jakością życia, z powrotem serdecznie wita uciekinierów. Nie udaremnił tego nawet fakt, że wniosek o powiększenie został zaskarżony. Prezydent już zapowiada dalsze podboje, ale nie zdradza, dokąd docelowo sięgnie Opole. Stworzył też niebezpieczny precedens dla innych. Dziś, 21 lipca, w Dobrzeniu Wlk. o 18:00 z mieszkańcami gmin spotka się Rzecznik Praw Obywatelskich. Do 8 sierpnia zbierane są podpisy pełnoletnich Opolan rozumiejących powagę sytuacji pod wnioskiem o wcześniejsze wybory do samorządu miasta.
archiwum – powód

Opole

Opole – Miasto, w którym zakazany jest człowiek
Źródło: zdjęcie własne (tak wita moje miasto przybyszów z gminy Dobrzeń Wielki, której część chce zresztą bez pytania wcielić i przysposobić)
archiwum

Dążąc do wchłonięcia wybranych części sąsiednich gmin, prezydent Opola tłumaczy, iż poszukuje nowych terenów na inwestycje i pragnie przeciwdziałać wyludnianiu się Opola.

Dążąc do wchłonięcia wybranych części sąsiednich gmin, prezydent Opola tłumaczy, iż poszukuje nowych terenów na inwestycje i pragnie przeciwdziałać wyludnianiu się Opola. – Wielu Opolan bowiem pouciekało, a tym, którzy zostali, jakoś nie podnoszą się słupki demograficzne. Tylko że panu prezydentowi 'tak przypadkiem wzięło się' parę gotowych, lukratywnych inwestycji, a tereny, na których trzeba dopiero swoje wypracować, zostały przezeń wzgardzone - podobnie jak wsie pełne dzielnych, dzietnych rodzin. Mało tego, nawet włodarze gmin dowiedzieli się o tym niezgodnym ze strategią rozwoju pomyśle z... prasy. Wzięci z zaskoczenia mieszkańcy gmin wylegli tysiącami na ulice, śpiewając "Tu jest moje miejsce", a pan prezydent doszukał się w tym spisku Mniejszości Niemieckiej. Postanowiwszy przejąć Elektrownię w Brzeziu bez Brzezia, zastanawia się teraz, jak tu zmienić profil jej działalności z produkcji energii elektrycznej w reprodukcję społeczeństwa. Pomysł nasunął się sam - "Co do zwiększania dzietności, to najlepiej zgasić światło!" - oznajmił triumfalnie swój biznesplan dla Elektrowni na spotkaniu z ludnością, niczym królowa Maria Antonina naszych czasów.
archiwum

Spokój

Spokój – w wydaniu opolskiej Wyborczej
Źródło: opole.gazeta.pl, nto.pl, fakt.pl, sjp.pwn.pl, katolickie.media.pl, pl.wikiquote.pl
archiwum

Wkrótce nowa transza zaliczających

Wkrótce nowa transza zaliczających – na drogach wewnętrznych uniwersytetu
Źródło: własne
archiwum

Jeśli jesteś z Opola i pamiętasz tego konika...

Jeśli jesteś z Opola i pamiętasz tego konika... – ... to wiedz, że miałeś całkiem przerąbane dzieciństwo. Twoi rodzice, wespół z przygodnymi wujkami-wędkarzami, zanieczyszczali brzegi cennych przyrodniczo starorzeczy całymi hałdami śmieci, butelek, puszek, niedopałków, resztek pokarmowych, popalonych bulw, reklamówek z marketów, ostrych blach, słoików, sztućców, starych szmat, podpasek, przynęt wędkarskich i - oczywiście - Twoich zabawek. Dawali Ci najgorsze wychowanie i narażali na siarę przed kolegami, którzy przychodzili wypocząć nad wodę i tam znajdowali Twoje zabawki. Aha - przekaż rodzicom, że wartość mojej pracy przy sprzątaniu tej plaży wynosi 83,50 zł (te 3,50 to cena plastra, bo się skaleczyłam szkłem poalkoholicznym). To na jaki adres mam wysłać fakturę?
Źródło: własne
archiwum

Zarządzanie poprzez konflikt

Zarządzanie poprzez konflikt – Ile mamy w Polsce dróg lub pasów rowerowych powstałych kosztem jezdni? Przeważająca ich część powstała kosztem chodników, względnie terenów zielonych. Jest to o tyle niestosowne, że wg polityki promocji ruchu rowerowego jego popularyzacja odbywać się ma kosztem ruchu samochodowego; przyczynić się ma również do zwiększenia ruchu pieszego. Czekam na więcej demotów od Was, obrazujących zaobserwowane u nas przypadki zasady "dziel i rządź". Może scena bitwy o resztkę polskich miejsc pracy? A może dzieci vs rodzice? Albo uczniowie vs nauczyciele? Ciułacze vs kredytobiorcy? Pracujący vs zasiłkowi bezrobotni?
archiwum

Zmieniajmy świat... śpiewając! Być może właśnie ten sposób jako jedyny nas nie zawiedzie!

Zmieniajmy świat... śpiewając! Być może właśnie ten sposób jako jedyny nas nie zawiedzie! – Muzyka zaangażowana została zepchnięta do podziemia, ale to właśnie pod ziemią kiełkują korzenie. Śpiewajmy o tym, co jest dla nas wszystkich ważne, bez wynagrodzenia, ale za to z sercem!
Źródło: własne
archiwum

Poradzilibyśmy sobie sami z plagą nielegalnych wyścigów,

Poradzilibyśmy sobie sami z plagą nielegalnych wyścigów, – gdybyśmy wciąż nie udawali, że uznajemy zabawę kosztem naszego bezpieczeństwa za coś normalnego.
archiwum

"U stóp Atlasa"

"U stóp Atlasa" – Wizualizacja kierunków "rozwoju" miasta, które mogłoby być perłą na mapie Europy (zdjęcie Google Maps z roku 2012 w linku). A w jakim kierunku rozwija się Twoje miasto? Czy użytkowej płaszczyźnie poziomej (chodnikom, placom, skwerom, parkom, podwórkom) poświęca się tyle samo miłości co pocztówkowej płaszczyźnie pionowej (fasadom)? Czy u Ciebie przemieszczanie się z dworca do szkoły na piechotę staje się coraz łatwiejsze - czy niekoniecznie? Czy także u Ciebie społeczeństwo partycypuje w przeobrażaniu miasta, tak skwapliwie jak na tej wizualizacji?
Źródło: tiny.pl/qzttf
archiwum

EDTA, SLS, DMDM

EDTA, SLS, DMDM – Kancerogenne, mutagenne, teratogenne i alergenne prezenty - nimi raczej nie chcesz obdarować swoich Najbliższych na gwiazdkę. Jeśli uważasz, że obrót takimi paskudztwami jest zabroniony, albo że substancje te występują rzadko i w niewielkich ilościach - mam dla Ciebie złą wiadomość. Powiesz, że wszystkich trucizn wyeliminować się nie da - nieustannie je wcieramy, zjadamy, wypijamy i wdychamy. Tak, ale im więcej ograniczysz, tym większa szansa, że jednak dożyjesz 67 lat. Poza tym, dzięki postawom takim jak Twoja być może paru trucicieli zbankrutuje. Niech sobie sami myją włosy niesprzedanymi szamponami powodującymi łamliwość. Noś ze sobą na zakupy listę substancji, których lepiej unikać. Bądź na bieżąco i korzystaj ze zróżnicowanych źródeł, żeby nie dać się zwieść (przykładowe linki pod plakatem). Ufaj tylko sobie.
archiwum

Nocny Sąsiedzie

Nocny Sąsiedzie – Chcesz uratować człowieka ? Wycisz TV Zgiełk
Źródło: Collage na podstawie Bigstock & Audacity
archiwum

Wysepki na skrzyżowaniach to nie Seszele

Wysepki na skrzyżowaniach to nie Seszele – My, piesi, nie zamierzamy rozbijać na nich obozowiska
archiwum – powód

Smart (adj.) = 1. sprytny, 2. bystry, 3. rozgarnięty, 4. porządny, 5. elegancki

Smart (adj.) = 1. sprytny, 2. bystry, 3. rozgarnięty, 4. porządny, 5. elegancki – Czyli ten mistrz parkowania spod opolskich akademików to jednak nie student anglistyki. A co na to zaśpiewają pozostali? "Dał nam przykład swoim smartem, jak parkować mamy".
archiwum

Załatwię tę sprawę do końca

Załatwię tę sprawę do końca – chyba że wcześniej zginę
Źródło: własne
archiwum

Rowerzyści przeczołgani przez sam Zakon Krzyżacki

Rowerzyści przeczołgani przez sam Zakon Krzyżacki – po opolskim bruku...
Źródło: Własny projekt z wykorzystaniem fragmentów filmu Krzyżacy z 1960 r., reż. Aleksander Ford, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza