W 2023 roku Polska wydała prawie 643 tys. pierwszych zezwoleń na pobyt obcokrajowcom, co nadal czyni ją liderem w Unii Europejskiej, pomimo spadku o 8,2% w porównaniu do roku poprzedniego.
Polska od 2013 roku lideruje w Unii pod względem liczby wydanych zezwoleń, z najwyższą wartością w 2021 roku (967 tys.), co jest powiązane z polityką migracyjną rządu oraz wpływem demograficznym na rynek pracy.
Zdecydowana większość zezwoleń była wydana w celach pracowniczych, a najwięcej otrzymali je obywatele Białorusi (256 tys.) i Ukrainy (241 tys.), co częściowo wynika z sytuacji politycznej i konfliktów w tych krajach.
Porównując struktury imigracyjne, do Polski przyjeżdżają głównie obywatele z Europy Wschodniej, podczas gdy kraje zachodnie przyjmują więcej ludzi z Azji i Afryki.
Zatrudnienie Ukraińców w Niemczech jest znacznie niższe w porównaniu do Polski, gdzie ponad dwie trzecie uchodźców znajduje pracę, co kontrastuje z niemieckim systemem socjalnym.
Powody: Brak rodzimych pracowników ze względu na niskie wskaźniki urodzeń, oraz potrzeba wsparcia rynku pracy poprzez imigrację, a także pomoc dla uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi.
Komentarze
Pokaż komentarze