Ksenia Karelina, posiadająca obywatelstwo rosyjskie oraz amerykańskie, została skazana w Rosji na 12 lat łagru za zdradę ojczyzny.
Zarzuty wobec Kareliny oparto na dowodzie źródłowym z jej telefonu, który wskazywał na przekazanie 51,8 dolarów organizacji charytatywnej "Razom", podejrzewanej o wspieranie ukraińskiej armii.
Karelina wyemigrowała z Rosji do USA w 2012 roku, a następnie w 2021 roku uzyskała amerykańskie obywatelstwo, pracowała w Los Angeles.
Pomimo oskarżeń, organizacja "Razom" twierdzi, że dostarcza wyłącznie pomoc humanitarną, taką jak zestawy pierwszej pomocy, radioodbiorniki oraz wsparcie psychologiczne dla dotkniętych wojną dzieci.
Wśród innych uwolnionych przez wymianę więźniów znaleźli się Ałsu Kurmaszewa, Evan Gershkovich i Paul Whelan, lecz Karelina nie została uwzględniona.
Powód:
Zatrzymanie Kareliny jest związane z trwającą wojną Rosji z Ukrainą oraz wsparciem udzielanym Ukrainie przez USA, co mogło zwiększyć podejrzliwość władz rosyjskich wobec jej charytatywnej działalności.
Komentarze
Pokaż komentarze