Momencik, trwa przetwarzanie danych   Ładowanie…
Nie żyje Somnang, niedźwiedź malajski z łódzkiego zoo. Został poddany eutanazji. Postępująca choroba stawów sprawiała, że jego życie naznaczone było cierpieniem – Historia życia tego niedźwiedzia jest przykładem okrucieństwa ludzi wobec zwierząt. On i jego brat urodzili się na wolności w 2002 roku. Jako młode osobniki zostały złapane i sprzedane, oczywiście nielegalnie, właścicielowi fermy żółci w Kambodży. W takich miejscach w skrajnie nieludzkich warunkach przetrzymuje się niedźwiedzie himalajskie i malajskie. Zamyka się je w ciasnych klatkach, a do ich ciał wprowadzane są rurki, które odprowadzają żółć (według tradycyjnej medycyny dalekowschodniej ma ona dodawać siły).Obydwa niedźwiadki również były trzymane w ciasnych klatkach. To zapoczątkowało u nich chorobę stawów.Dwa lata później niedźwiedzie, którym nadano imiona Somnang i Rotana, zostały odebrane przez fundację Free the Bears Fund i umieszczone w centrum dla dzikich zwierząt Phnom Tamao Wildlife Rescue Centre w Kambodży. Następnie w 2010 roku wyjechały do zoo w Edynburgu. Stamtąd Somnang został przeniesiony do ogrodu w Arnhem w Holandii, w którym zamieszkał z partnerką. Ostatecznie osiadł w łódzkim Orientarium, a wybieg w jego części Wyspy Sundajskie dzielił z samicą Batu 💡 WIĘCEJ

Więcej informacji:

  • Niedźwiedź malajski Somnang, żyjący w łódzkim Orientarium, został poddany eutanazji 19 marca ze względu na poważne problemy zdrowotne związane z chorobą stawów, które uniemożliwiały mu dalsze funkcjonowanie.
  • W młodości Somnang padł ofiarą okrutnego traktowania – był nielegalnie przetrzymywany na fermie żółci w Kambodży, gdzie w skrajnych warunkach pozyskiwano od niego żółć.
  • W 2002 roku, jeszcze jako młode niedźwiedzie, Somnang i jego brat zostali uratowani przez fundację Free the Bears Fund i trafili do Phnom Tamao Wildlife Rescue Centre, następnie do Edynburga, a w końcu do Arnhem, zanim Somnang trafił do Łodzi.
  • Paulina Klimas-Stasiak z łódzkiego zoo, wyjaśniła, że mimo intensywnej opieki medycznej i terapii, stan zdrowia Somnanga pogarszał się, co doprowadziło do decyzji o eutanazji.
  • Po śmierci pobrano od Somnanga nasienie, które ma być użyte do inseminacji samic, co może umożliwić posiadanie potomstwa i kontynuację jego linii genetycznej.

Miejsce: Orientarium w Łodzi

Powód: Choroba stawów i cierpienie spowodowane dawnym okrucieństwem

Komentarze

z adresu www
Komentarze są aktualnie ukryte. Jeśli chcesz je widzieć cały czas, zaloguj się,

Pokaż komentarze
Momencik, trwa ładowanie komentarzy…
 
Color format