10 zaskakujących faktów na temat stanu naszej planety (11 obrazków)
Od 1970 roku populacja wielu gatunków zwierząt zmniejszyła się o ponad połowę

Przez 40 lat, liczba kręgowców - ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb - spadła o 52 procent. Według ekspertów z WWF, winni są ludzie, którzy zabijają zbyt wiele zwierząt, dla pożywienia. Same łowiectwo i rybołówstwo są winne spadku populacji kręgowców o 37 procent.
W większości to ludzie są winni tego, że znikają siedliska zwierząt

Działalność człowieka - rolnictwo, rozwój i produkcja energii w mieście - były głównymi winowajcami w 45 procentach przebadanych przypadków zniknięcia siedlisk zwierząt. Po prostu, im więcej budujemy, tym mniej miejsca mają nasze futrzane przyjaciele, ptactwa i czworonożne istoty.
Liczba ryb słodkowodnych od 1970 roku zmniejszyła się o 76 procent

Powód? Działalność człowieka - pobór wody, tamy, zanieczyszczenie wody rzecznej, niszczenie naturalnych środowisk zwierząt rzecznych. Pamiętaj, że „bez względu na to, co dzieje się na ziemi, to wszystko wpada do rzeki” - powiedział Dave Tickner - jeden z ekspertów World Wildlife Fund.
Populacja różnych stworzeń zdecydowanie spadła

Na przykład liczba żółwi od 1970 roku zmniejszyła się o 80 procent, z powodu polowań i niszczenia ich miejsc lęgowych.
Liczba dzikich zwierząt w Ameryce Południowej zmniejszyła się o 83 procent

Dramatyczny spadek populacji zwierząt żyjących tam, spowodowany jest wycinaniem lasów tropikalnych. Dla porównania, liczba zwierząt kręgowych w Ameryce Północnej zmniejszyła się tylko o 20 procent.
Liczba dzikich zwierząt zmniejszyła się w krajach o niskich dochodach, a w bogatych krajach, wzrosła

Bogate kraje, wykorzystują zasoby z krajów biednych i doprowadzają do ich wyczerpania. Importowanie zasobów naturalnych doprowadza do „eksportu” różnorodności biologicznej.
Ludzkość zużywa 1,5 razy więcej zasobów, niż powinna

Okazuje się, że dla naszego istnienia wystarczyłoby pół planety. Ślad ekologiczny, który pozostawia ludzkość pokazuje, że wykorzystujemy nasze zasoby naturalne szybciej, niż jest to potrzebne. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to nie będzie czym zaspokoić potrzeb przyszłych pokoleń. Po prostu wkrótce może nie być żadnych środków do życia na Ziemi.
Komentarze
Pokaż komentarze