8 faktów o kolorach (9 obrazków)
Kolor a smak

Jest duże prawdopodobieństwo, że im lepiej coś wygląda, tym lepszy ma smak. Z drugiej strony jednak tort, na którym ktoś przypadkowo usiadł, według logiki wcale nie powinien smakować gorzej niż jeszcze chwilę przed "wypadkiem". Tymczasem naukowcy przeprowadzili eksperyment, z którego wynikło, że kolor naczynia ma wpływ na smak podawanej w nim potrawy. I tak kawa smakuje ponoć najlepiej podana w brązowej filiżance, zaś gorąca czekolada w pomarańczowym kubku. Przy czym żółty i pomarańczowy to ponoć kolory, które wzmagają apetyt.
"Blue is the colour"

Jaki jest twój ulubiony kolor? Na to pytanie większość osób na świecie odpowiada "niebieski". Dla 40% ludzkości właśnie niebieski nie ma sobie równych. Na drugim miejscu - z zaledwie 14-procentowym wynikiem - znalazł się... różowy. Najmniej lubianym kolorem jest zaś biały.
Różowy uspokaja

Niegdyś bardzo popularne było malowanie ścian w domach i instytucjach publicznych na zielono - kolor ten miał bowiem rzekomo łagodzić nerwy i uspokajać domorosłych awanturników. Tymczasem według wszelkich znaków na niebie i ziemi rolę zielonego przejął... różowy. Zatem każdy, kto ma problemy z agresją, powinien otoczyć się kucykami, tęczami, kokardkami - wszystko w obowiązkowym kolorze wściekłego różu. Od razu mniej agresji!
ABS, ESP, TCS, Kolor Srebrny

Inżynierowie firm motoryzacyjnych wprost prześcigają się w projektowaniu kolejnych systemów, których zadaniem jest neutralizować najbardziej zawodny element każdego samochodu - kierowcę. Tymczasem mało znanym faktem jest, że jednym z najlepszych systemów ochronnych jest... nadwozie w kolorze srebrnym. To właśnie srebrne samochody - wedle statystyk - najrzadziej ulegają wypadkom. Srebrne - nie czerwone, jak mogłoby się wydawać - są też najlepiej widoczne w słabym oświetleniu. Na przeciwnej szali znalazły się kolory brązowy, czarny i zielony.
Chromofobia jednak istnieje

Wbrew nazwie chromofobia to nie strach przed chromem, a przed jaskrawymi kolorami. Osoba cierpiąca na tę dość rzadką przypadłość bez mała alergicznie reaguje, widząc pewne odcienie. Które? To już zależy od konkretnego pacjenta. W rezultacie niektórzy chromofobicy unikają części kolorów, a niektórzy wszystkich - jak tylko się da. Co w praktyce musi być niezwykle interesujące. Na dodatek sprawia, że cierpiący na chromofobię mają mniej przyjaciół. Jak dowiedziono, jasne, jaskrawe kolory sprzyjają zawieraniu znajomości.
Czarny to nie kolor

Istnieją dziesiątki milionów kolorów, niekiedy możliwych do odróżnienia jedynie przy pomocy komputerów. Tymczasem jeden z najpopularniejszych kolorów - znany bezwzględnie wszystkim - w zasadzie kolorem wcale nie jest. Na dodatek praktycznie nikt nigdy go nie widział. Chodzi o czerń, czyli - w teorii - miejsce tak ciemne, że nie sposób dostrzec jego barwy. Innymi słowy, kolor czarny to brak jakiegokolwiek koloru. Przeciwieństwem jest za to biel, czyli wszystkie kolory w jednym.
Czerwień czerwieni nierówna

To, że kobiety i mężczyźni inaczej postrzegają kolory, to fakt, któremu nie sposób zaprzeczyć. Dlatego międzypłciowe dyskusje o odcieniach rzadko kiedy prowadzą do czegoś innego, niż oskarżenia o kobiecy pedantyzm i męską ignorancję. Okazuje się jednak, że przypadek koloru czerwonego jest szczególny, bo uwarunkowania do jego postrzegania zapisane są w DNA i odpowiada za nie chromosom X. I w ten oto sposób to, co dla mężczyzny jest "czerwone jak cholera", dla kobiety może być karminowe, burgundowe, karmazynowe, a nawet... fokstrotowe.
Komentarze
Pokaż komentarze