10 wynalazków, których ludzkość powinna się wstydzić (11 obrazków)
Ecstasy

Anton Kollisch nie mógł mieć pojęcia, że stanie się twórcą czwartego na światowej liście narkotyku, powodującego największą ilość zgonów. Sama ecstasy powstała bowiem jako produkt uboczny, podczas poszukiwania leku na kontrolowanie podwyższonego krwawienia. Na swój czas musiała jednak poczekać do spopularyzowania muzyki Rave i całonocnych imprez klubowych.
Obozy koncentracyjne

W pierwotnej intencji obozy miały być schronieniem dla przesiedlonych cywilów podczas Wojen Burskich, a wpadł na ten pomysł Frederick Roberts – brytyjski marszałek polny. Jednak kiedy zwierzchnictwo przejął po nim Lord Kitchener, stały się one świadkami ludzkich cierpień i serii okrucieństw, zadanych bezbronnym cywilom. Szacuje się, że swego przerażającego końca doczekało tam wtedy ponad 26 000 kobiet i dzieci.
Rakiety

Długi sen człowieka o podboju kosmosu miał się wreszcie ziścić za pomocą rakiet. Niestety, naziści wykorzystali całą wiedzę Werdera von Brauna do opracowania rakiet V2, które odebrały później życie 7 250 żołnierzy i ok. 20 000 robotników, którzy niewolniczo pracowali przy ich konstrukcji. Kosmos musiał jeszcze trochę poczekać.
Sarin

Kolejna historia, w której wypadkową dobrych intencji były tragiczne następstwa. W ludzkiej walce z biedą i ubóstwem miały pomóc insektycydy nowej generacji, opracowywane przez dr. Gerharda Schradera.
Niestety, odkryto przy tym zupełnie przypadkiem nowe rodzaje gazu bojowego – tabun i sarin.
Trotyl

W 1863 r. Joseph Wilbrand odkrył trotyl, który wykorzystywany był wtedy jako barwnik. I wszystko byłoby w porządku, gdyby w niedługim czasie, w 1902 r., nie zdano sobie sprawy z ogromnej mocy jaką ten związek posiada. Odegrał znaczącą rolę na polu walki podczas obydwu wojen światowych i prawdopodobnie będzie wykorzystywany jeszcze długo po nas.
Cyklon B

Podobnie jak w przypadku sarinu, Cyklon B miał być skutecznym insektycydem. Podczas I wojny światowej rzeczywiście nim był, kiedy używano go do odwszawiania mundurów żołnierzy powracających z frontu. Jednakże podczas II wojny „zasłynął” między innymi wykorzystaniem go do pozbawienia życia milionów ludzi w komorach gazowych. Jego twórcą był żydowski noblista – Fritz Haber.
Fuzja nuklearna

Ścieżkę ku bombie wodorowej wydeptała ciekawość Sir Marcusa Laurence’a Elwina Oliphanta, zafascynowanego reakcjami pomiędzy jądrami wodoru. Chociaż jego intencje były najprawdopodobniej czyste jak łza, w następstwie jego badań powstała jedna z najpotężniejszych broni, jaką wymyślił człowiek. Broni, której możliwości destrukcyjne można przytaczać w apokaliptycznych proporcjach.
Komentarze
Pokaż komentarze