Momencik, trwa przetwarzanie danych   Ładowanie…

topornik43

-2 / 2
topornik43

[demot] @adamis62 Dlaczego? bo jest to dziękczynienie za życie zmarłego, przypomnienie, że przed nami jest jeszcze droga, ale nie kroczymy nią sami, bo jest z nami Zbawiciel na każdym kroku obecnym. Przede wszystkim jest to Ofiara Eucharystyczna i przystąpienie do komunii za zmarłego, która może mu ukrócić mąk w czyśćcu(a nie ma doskonalszej formy), a jak nie jemu bo tego nie potrzebuje to innej osobie. No i modląc się za zmarłego, zapewniamy sobie ich modlitwę i wstawiennictwo przed Stwórcą ziem. Po ostatnie to obowiązek umarłych pogrzebać i zadbać o ich ostateczne zbawienie.

6 / 10
topornik43

[demot] @Moim_zdaniem szczerze pod przepracowaniu 2 lat w szkole, to nie byłby najdziwniejszy przypadek z jakim miałem do czynienia i myli się ten kto twierdzi, że dzieci najwięcej problemów robią. Błąd najwięcej problemów sprawiają roszczeniowi rodzice, którzy nie wiedzą, że robią swoim dzieciom niedźwiedzią przysługę.

0 / 2
topornik43

[demot] Jajko było pierwsze ze względu na to, że przed ptakami po ziemi w uproszczeniu chodziły płazy i gady z których ewoluowały.

-2 / 2
topornik43

[demot] @okiem_inteligenta To proszę bądź samodzielny i nie naiwny jak będziesz szedł do szpitala, przecież wtedy też oddajesz się w czyjeś ręce i wiedzę, uznajesz, że ktoś jest od Ciebie mądrzejszy, wykonaj pracę za pielęgniarkę bo przecież duma Ci na to nie pozwala. Takich przypadków można mnożyć i mnożyć z każdą służbą społeczną i w żadnym z tych przypadków nie jest to niewolnictwo tylko zaufanie.

-2 / 2
topornik43

[demot] @okiem_inteligenta Czy dziecko w rękach rodziców jest niewolnikiem? Ono całą swoją nadzieję i całe swe życie pokłada w rodzicach.

-3 / 3
topornik43

[demot] @okiem_inteligenta jeśli idziesz do kościoła dla faceta w sukience albo żeby się mu kłaniać no to sorry ale masz jakieś priorytety źle poustawiane. Ten facet w sukience jest takim samym człowiekiem jak my, tylko wyświęconym do sprawowania tego co Bóg nakazał i przekazał temu księdzu na mocy sukcesji apostolskiej. Ja przeczytałem ten akt ze zrozumieniem i pojęcie niewoli jakim się każdy człowiek posługuje nie ma nic do tego co w tej modlitwie jest zawarte.

-2 / 12
topornik43

[demot] Jeśli uważacie życie w katolicyzmie za niewolę, w religii, która jest przejawem uwolnienia człowieka. No to ja życzę powodzenia, bo tej wolności nigdy nie znajdziecie

-4 / 4
topornik43

[demot] @crusader8888 bo był marionetką na smyczy moskwy, co widać było przy obalaniu gierka. Bardziej bał się utraty stołka jak utraty ojczyzny

-3 / 7
topornik43

[demot] @Iasafaer życzę powodzenia w niesłuchaniu dowódcy ^^ Podczas bitwy nie ma czasu na moje myślenie, masz na tyle ufać dowódcy, że on wie co robi, że masz wykonywać jego polecenia bez zwłoki.

0 / 8
topornik43

[demot] @mikv może nie wrócili do Polski, bo czekało by ich prześladowanie ze strony UB/SB? a może nawet i śmierć plus pochowanie pod sraczem katowni?

Komentarz poniżej poziomu pokaż
-3 / 3
topornik43

[demot] I ma rację, jeśli rodzice nie dadzą przykładu religijnego życia to i dzieci nie będą religijne.

-1 / 5
topornik43

[demot] @Wertyko to się nazywa odpowiedzialność społeczna, większość osób przez takie akcje zrozumiała, że pewne zachowania są nieakceptowalne społecznie i wyszli na ludzi. Sam mam starszych rodziców, którzy praktycznie przez całą komunę przeszli i naleciałość takich czasów mieli. Jestem aktualnie społeczny, z pełnym wyższym wykształceniem i dobrą pracą i relacjami społecznymi. Tylko ja w porównaniu do tych mazgaj w komentarzach, przyjąłem lekcje, a później sam wypracowałem sobie to kim jestem, a nie użalałem się jak to mi źle bo sąsiad mnie za ucho pociągnął albo że się powinno wstydzić pewnych zachowań.

-5 / 7
topornik43

[demot] Co tu ma do tego zakaz czarnka, dzieci i młodzież są po prostu zawistni. Na takich zajęciach tacy oprawcy co najwyżej by obśmiali wykładowcę. Przepracowałem 2 lata w szkolnictwie i często za takimi oprawcami stoją rodzice, którzy ich usprawiedliwiają. Jedyne co to może reagować kadra pedagogiczna, która nadal nie może być w każdym miejscu i czasie.

-2 / 8
topornik43

[demot] No dobra, to jakby to zastosować w praktyce w okresie powstawania pierwszych uniwersytetów, gdzie naukowcy przebywali i uczyli innych przyszłych naukowców, to... No cóż, pytanie, ile wieków świat musiałby poczekać na założenie uniwersytetów, bo przecież nauka po stronie Kościoła nie ma prawa bytu. Chciałbym zobaczyć dyskusję o wartościach chronionych prawem opartą wyłącznie na nauce. Żeby uznać że nauka lubi się z władzą państwową to trzeba bardzo niewiele w życiu o historii nauki usłyszeć(ZSRR).

-2 / 2
topornik43

[demot] @tenqoba Bo znam środowisko od środka i to bardzo, widziałem, kto przestał chodzić od covida i nie wrócił, kto szukał jakiegokolwiek powodu, żeby się obrazić na księdza, żeby nie chodzić.

-2 / 2
topornik43

[demot] @BOFH Tłumaczę już któryś raz jak krowie na granicy, że tak. Wszystko zależy od kontekstu tej modlitwy. Dla każdego paplanina to coś innego. Dla niewierzącego paplaniną jest modlitwa. Jak robisz pokazówę dla ludzi to ten fragment jest dla Ciebie, jeśli chcesz się modlić wspólnotowo to nie.

-1 / 3
topornik43

[demot] @tenqoba Wręcz przeciwnie odchodzą te osoby, które chodziły z tradycji, bo mama/babcia i nie wiadomo kto kazał/a, bo jak sąsiedzi będą patrzeć. Zostaną Ci, którzy chodzą dla Boga do kościoła, a nie dla wszystkich innych.

-2 / 2
topornik43

[demot] @BOFH Jeśli nie jesteś polonistą albo jakimś kulturoznawcą to nie jesteś w stanie w pełni zrozumieć tekstów kultury sprzed 50 lat, a co dopiero takich co mają od 2-6 tys lat. Tu nie chodzi o alegoryczność tylko zrozumienie ówczesnych ludzi. Biblia to dzieło do rozumienia holistycznego. Nie znając jej przesłania, kultury i historii nie jesteś w stanie jej dobrze przeczytać. To tak jakby lekarz reumatolog patrzył tylko na to co boli zamiast na całe ciało. Biblia opisuje przemianę pokoleń Izraela pod wpływem Boga. Z żądnych zemsty i krwi zamieniają się w empatycznych ludzi. Inny przykład dając to tak jakby bez umiejętności rozwiązywania prostych równań matematycznych wziąć się się za rozwiązywanie całek, pochodnych i simpleksów. Algorytm działania może i zakumasz, ale będziesz popełniać błędy kardynalne.

-2 / 2
topornik43

[demot] @BOFH Ten fragment mówi, że modlitwa powinna być dla Boga, nie dla człowieka; budować pokorę, nie pychę oraz nie ilość słów ma znaczenie, ale postawa serca obecnego przy Bogu. Przykład z modlitwy publicznej i grupowej (Łk 1,8-14) i dalej masz przykład (Łk, 18, 9-14), gdzie jest przykład modlitwy pojedynczej, która też może być słaba jeśli jest nacechowana pychą. Więc podsumowując pokazówka jest zła czy to indywidualna czy grupowa. Jeżeli płynie to z serca to czy indywidualna czy grupowa doprowadza do cudów.

-4 / 4
topornik43

[demot] @BOFH to znaczy, że nie zrozumiesz zachowań Japończyków dopóki nie postarasz się zbadać chociaż w jakimś stopniu ich kultury, w przypadku biblii trzeba poznać Semitów, żeby zrozumieć o czym oni mówią i jak się zachowują.

-3 / 5
topornik43

[demot] @BOFH Te konteksty i przypisy powstały na skutek badania starożytnej cywilizacji, jej kręgów kulturowych, historii oraz odniesień do innych fragmentów z pisma. Polecam książke Wilfrida J. Harringtona, pt. "Klucz do biblii". Wiele rzeczy się klaruje. A co do publicznego wyznawania wiary to już trudno stwierdzić czy ktoś to robi pod publikę czy dla wspólnego wyznawania wiary.

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 26 października 2022 o 22:37

1 2 3 4 5 6 7 8 9 1019 20 następna »