Momencik, trwa przetwarzanie danych   Ładowanie…

nomada9767

Z nami od: 6 lutego 2014 o 14:04
Ostatnio: 27 września 2014 o 9:42
Wiek: 29
Płeć: mężczyzna
Exp: 1
Jest obserwowany przez: 1 osobę
  • Demotywatorów na głównej: 0 z 35 (34 w archiwum)
  • Punktów za demoty: 1116
  • Komentarzy: 0
  • Punktów za komentarze: 0
  • Obserwuje: 0 osób
 

Ściana

archiwum

Karabin przeciwpancerny Kb.Ur wz.35

Karabin przeciwpancerny Kb.Ur wz.35 – W odpowiedzi na rozwój wojsk pancernych, Polska rozpoczęła przed wojną prace nad tanim i skutecznym karabinem przeciwpancernym. Prace objęto ścisłą tajemnicą. Karabin opracowany przez Józefa Maroszka z odległości 300 metrów przebijał płytę pancerną o grubości 15mm. Prostota konstrukcji sprawiała, że karabin był niezawodny i łatwy w obsłudze.W 1937 rozpoczęto seryjną produkcję. Docelowo chciano wyprodukować co najmniej 5000 sztuk, a do sierpnia 1939 roku udało się wyposażyć wojsko co najmniej w 3500. Możliwości karabinu zupełnie zaskoczyły Niemców. KBK UR przebijał każdy ówczesny pancerz niemiecki i sowiecki. Lekkie czołgi i samochody pancerne były uszkadzane z odległości nawet 300 metrów. Po wrześniu 1939 Niemcy po tych doświadczeniach zdecydowali o pogrubieniu pancerzy swoich czołgów. Pomimo zniszczenia części karabinów w obliczu klęski, pewna ich ilość dostała się w ręce niemieckie, a następnie została odsprzedana armii włoskiej, która używała ich na wszystkich frontach.
archiwum

Jerzy Adamski (1937-2002)

Jerzy Adamski (1937-2002) – Utytułowany polski bokser, zawodnik klubu Polonia Piła, a następnie bydgoskich Brdy, Startu i Astorii.W historii polskiego boksu zapisał się przede wszystkim jako wicemistrz olimpijski z Rzymu (1960) w wadze piórkowej. Na rok przed igrzyskami w barwach Polski zdobył złoty medal mistrzostw Europy w Lucernie, zaś w 1963, podczas czempionatu kontynentu rozgrywanego w Moskwie, sięgnął po brązowy krążek w tej samej kategorii.Miał na koncie 6 tytułów mistrza Polski. W całej karierze stoczył 270 walk, z których 237 wygrał, 10 zremisował, a 23 przegrał.Natomiast reprezentując nasz kraj na arenie międzynarodowej stoczył 19 walk, odnosząc 15 zwycięstw, 1 remis i 3 porażki.
archiwum

Koronacja Bolesława Chrobrego - 1025

Koronacja Bolesława Chrobrego - 1025 – W 1025 miała miejsce koronacja pierwszego króla naszego kraju. Książę Bolesław Chrobry wykorzystał niedawną śmierć niemieckiego cesarza Henryka II. Według licznych podań, wydarzenie to miało miejsce dnia 18 kwietnia, podczas Wielkanocy, w gnieźnieńskiej katedrze. Koronę nałożył Bolesławowi na głowę arcybiskup gnieźnieński Hipolit. Koronacja miała ogromne znacznie symboliczne, gdyż potwierdzała pełną niezależność polskiego władcy od innych królów i dowodziła suwerenności państwa. Tym samym Polska zrównywała się na arenie międzynarodowej z krajami rządzonymi przez koronowanych, chrześcijańskich władców.
archiwum

Obrona Niemczy (1017)

Obrona Niemczy (1017) – Jednym z kluczowych wydarzeń wojny polsko-niemieckiej z lat 1015-1018 była obrona Niemczy. W 1017 roku wojska niemiecko-czeskie w sile 12000 ludzi najechali ziemie polskie.Ze względu na doświadczenia z poprzednich wypraw, Henryk II zamiast szybkiej przeprawy przez Odrę zamierzał zdobyć gród Niemcza. Przewaga liczebna wroga była druzgocąca, a wojska cesarskie użyły maszyn oblężniczych. Jednak dzięki przysłanemu w porę oddziałowi zbrojnemu z Wrocławia, polscy obrońcy zdołali wytrzymać wielokrotnie ponawiane ataki przeciwnika. Bohaterską obronę Niemczy docenili nawet nasi wrogowie. Niemiecki kronikarz Thietmar pisał o polskich wojach: "„Nigdy nie słyszałem o oblężonych, którzy by z większą od nich wytrwałością i bardziej przezorną zaradnością zabiegali o swoją obronę".W chwili, gdy Niemcza broniła się, wojska Bolesława plądrowały Czechy i Niemcy. Widmo nieuchronnej porażki zmusiło wroga do wycofania.Wydarzenia te w dziejach Polski urosły do miana symbolu obrony jej granic.
archiwum

Bitwa pod Płowcami (1331)

Bitwa pod Płowcami (1331) – 27 września 1331 roku doszło do bitwy pod Płowcami. Wojska Władysława Łokietka odniosły zwycięstwo nad przeważającymi siłami Krzyżaków.Krzyżacy po zawarciu sojuszu z Janem Luksemburskim i podzieleniu swych wojsk na 3 części zaatakowali Wielkopolskę i Kujawy. Podążający za nimi Łokietek postanowił niezwłocznie zaatakować ich pod Płowcami.Krzyżacy bronili się przed szarżami Polaków w oparciu o wozy taborowe, lecz przy trzecim ataku jeden z krzyżackich chorążych padł przebity polską strzałą, co wprowadziło chaos w szeregach wrogów. Polskie wojska wbiły się między szeregi Krzyżaków, kładąc trupem w sumie 56 braci krzyżackich. Polacy rozprawili się także z oddziałami von Plauena, biorąc przywódcę do niewoli, jednak pod koniec bitwy Krzyżacy zdołali jeszcze odbić część taborów. Straty po stronie polskiej wyniosły około 1700 poległych, tymczasem po stronie krzyżackiej zginęło 2500 walczących. W rezultacie bitwy Krzyżacy zmuszeni zostali przerwać kampanię w Polsce.
archiwum

NKM 20mm FK-A wz.38 (A)

NKM 20mm FK-A wz.38 (A) – W połowie lat 30-tych ubiegłego stulecia polskiej armii doskwierał brak skutecznej broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej. Zlecenie opracowania konstrukcji, która nie tylko będzie dorównywała konkurentom zza granicy, ale i w wielu kwestiach ją wyprzedzała, dostała w 1936 roku Fabryka Karabinów w Warszawie.Owocem wytężonych prac był NKM 20mm FK-A. Karabin miał nieskomplikowaną budowę, ergonomiczny kształt i łatwo było go rozkładać. Zdolności bojowe oceniono bardzo wysoko. Konstrukcja była niesamowicie celna, a zdolność do przebicia pancerzy był znacznie wyższa, niż w przypadku zagranicznych konkurentów. W broń tę planowano wyposażyć wszystkie polskie pojazdy pancerne i systemy obrony przeciwlotniczej. Niestety, do wybuchu wojny w 1939 roku zdążono zainstalować je zaledwie na 24 tankietkach. Była to jedna z najlepszych polskich konstrukcji militarnych, jakie powstały w tamtym okresie.
archiwum

Jacek Malczewski (1854-1929)

Jacek Malczewski (1854-1929) – Polski malarz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku.Kształcony w Krakowie i Paryżu. Pobierał nauki u samego Jana Matejki. Pod koniec XIX wieku stworzył szereg symbolicznych dzieł, które wyniosły go na szczyty popularności. Jego twórczość pełna jest motywów związanych z aniołami, chimerami, cmentarzyskami i historią. Do najważniejszych jego dzieł należą "Melancholia", "Zatruta studnia" i "Autoportret z paletą".W 1912 został rektorem krakowskiej ASP. Uczył malarstwa kobiety, którym nie wolno było wówczas podejmować studiów. Za ogromne zasługi artystyczne, Malczewskiego pochowano w Krypcie Zasłużonych na krakowskiej Skałce, a za życia wielokrotnie przyznawano mu prestiżowe nagrody i odznaczenia. Jego dzieła osiągają na aukcjach zawrotne ceny. Obraz "Polski Hektor" z 19113 roku został sprzedany za 2,99mln złotych, co pozostaje najwyższą kwotą, jaką do dziś udało się uzyskać w Polsce za obraz polskiego artysty.
archiwum

Józef Czapski (1896-1993)

Józef Czapski (1896-1993) – Polski malarz, pisarz i major Wojska Polskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, kawaler orderu Virtuti Militari. Przed wojną studiował w krakowskiej ASP i współpracował z czasopismami artystycznymi, jak "Głos Plastyków" i "Wiadomości Literackie".Wziął udział w kampanii wrześniowej i trafił do niewoli. Znalazł się w obozach jenieckich w ZSRR. Zwolniony w 1941, wstąpił do armii Andersa, gdzie poszukiwał informacji o zaginionych polskich oficerach. Wraz z II Korpusem trafił do Włoch i wziął czynny udzial w walkach. Przeżycia z obozów sowieckich opisał w książkach "Wspomnienia starobielskie" i "Na nieludzkiej ziemi", a od 1946 współtworzył paryską "Kulturę". Obrazy Czapskiego trafiały na wystawy we Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Belgii. W kraju jego twórczość malarska została upowszechniona dopiero po 1989 roku. Czapski pozostawał pod wpływem estetyki kapistów. Malował portrety, martwe natury i obrazy ukazujące życie zwyczajnego człowieka.
archiwum

Św. Andrzej Bobola (1591-1657)

Św. Andrzej Bobola (1591-1657) – Polski duchowny katolicki, kaznodzieja, męczennik i święty. Jeden z patronów Polski i autor tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza.Wykształcony w jezuickiej Akademii Wileńskiej, święcenia kapłańskie otrzymał w 1622 roku. Apostołował w Wilnie, Pułtusku, Nieświeżu, Warszawie i Łomży, a także przez wiele lat w Pińsku, będąc przełożonym i wychowawcą. Przez długie lata  wspierał chorych i ubogich, nieustannie prowadząc ewangelizację, czym zyskał sobie miano "apostoła Pińszczyzny"Jednak szeroko zakrojona apostolska działalność była solą w oku Kozaków, którzy w 1657 roku zajęli Pińsk. Andrzej Bobola został przez nich pojmany i brutalnie torturowany. Mimo katusz, jakim poddali go oprawcy, nie wyparł się swojej wiary. Przyszły święty został zamordowany, a jego ciało ukryto w podziemiach janowskiego kościoła.Polski męczennik został beatyfikowany w 1853 roku, a kanonizowany dopiero w 1938. Relikwie świętego od tamtej chwili znajdują się w Warszawie.
archiwum

Bitwa pod Kircholmem (1605)

Bitwa pod Kircholmem (1605) – 27 września 1605 roku rozegrała się bitwa pod Kircholmem. Było to największe starcie polsko-szwedzkiego sporu o Inflanty. Usiłujący zdobyć port w Rydze Szwedzi zostali rozgromieni przez polskie wojska.Wojska dowodzone przez Karola IX Sudermańskiego składały się z 11 000 żołnierzy. Oddziały polskie, pod wodzą Jana Karola Chodkiewicza, były znacznie mniej liczne - 3600 wojsk. Szwedzki król ustawił w swoich szykach naprzemiennie kawalerię i piechotę. Chodkiewicz postanowił sprowokować Szwedów, by opuścili dogodne pozycje i rozluźnili szyk. W tym celu upozorował atak, chcąc związać walką część wrogichwojsk. Manewr doszedł do skutku. Oddziały szwedzkie zostały doszczętnie rozbite, a kilkakrotnie większe wojska szwedzkie zostały praktycznie otoczone przez Polaków. Spanikowani Szwedzi ratowali się ucieczką. W bitwie zginęło niemal 7000 Szwedów, podczas gdy straty po stronie polskiej wyniosły zaledwie 100 żołnierzy.
archiwum

Jerzy Kulej (1940-2012)

Jerzy Kulej (1940-2012) – Polski bokser, 2-krotny mistrz olimpijski i komentator sportowy. Karierę sportową rozpoczął w 1955 jako zawodnik klubu Start Częstochowa. W 1958 reprezentował Polskę, trenowany przez Feliksa Stamma. Był jednym z najbardziej utytułowanych polskich bokserów w historii. Z IO w Tokio (1964) i Meksyku (1968) przywiózł złote medale w kategorii lekkopółśredniej. Dwukrotnie zdobywał złoty medal Mistrzostw Europy (Moskwa 1963, Berlin Wschodni 1965), a raz srebrny (Rzym 1967).W trakcie kariery bokserskiej stoczył 348 walk, z czego 317 wygrał, 6 zremisował, a przegrał 26.
archiwum

Wawrzyniec Goślicki (1530/1538-1607)

Wawrzyniec Goślicki (1530/1538-1607) – Wybitny polski pisarz polityczny, biskup i mówca oraz mecenas uczonych i artystów. Wykształcony w Akademii Krakowskiej, a następnie w Padwie i Bolonii. Dziełem jego życia było "De optimo senatore libri duo", które zadedykował Zygmuntowi Augustowi. Opisał w nim idealnego męża stanu. Król powinien być namiestnikiem Bożym i sługą, którego celem ma być szczęśliwe życie poddanych. Rządy w kraju miały być podporządkowane rozumowi i cnocie. Młodym ludziom Goślicki zalecał służbę na Ojczyźnie na polu bitwy, starszym - w parlamencie. Do polityki dopuszczał również kapłanów. Popierał publiczną edukację, wykazywał także imponującą wiedzę z zakresu filozofii i historii starożytnej.O wartości dzieła świadczy fakt, że kilkukrotnie wydano je w Anglii - m.in. w 1598 i 1607 roku. Trafiło ono następnie do USA - amerykańscy badacze są przekonani, że treściami traktatu inspirował się Thomas Jefferson, tworząc konstytucję USA.
archiwum

Karabin samopowtarzalny kal. 7,92mm wz.38M

Karabin samopowtarzalny kal. 7,92mm wz.38M – Słynny "Maroszek" był jedną z ciekawszych polskich przedwojennych konstrukcji. Był dziełem inżyniera Józefa Maroszka, który w 1934 stworzył prototyp pierwszego polskiego karabinu samopowtarzalnego. Dwa lata później zapadła decyzja o wprowadzeniu go do produkcji, a w 1938 w Radomiu rozpoczęto produkcję seryjną.Nie wiadomo, ile egzemplarzy powstało jeszcze przed wojną. Ocenia się jednak, że we wrześniu 1939 roku na wyposażeniu Wojska Polskiego znalazło się kilkaset sztuk, które zostały użyte w walce. O ich jakości przekonał się niemiecki okupant, który był ich kolejnym użytkownikiem. Do dzisiaj zachowało się zaledwie kilka sztuk, które można podziwiać w polskich muzeach."Maroszek" wyprzedził swoje czasy. Wielu z zastosowanych w nim rozwiązań używa się przy produkcji broni po dzień dzisiejszy. Cechowała go bardzo duża niezawodność i wygoda użycia. Ważył 4,2 kg, a jego magazynek mieścił 10 naboi.
archiwum

Janusz Kusociński (1907-1940)

Janusz Kusociński (1907-1940) – Wybitny polski lekkoatleta, 2-krotny rekordzista świata, mistrz olimpijski.W 1932 zdobył złoty medal na IO w Los Angeles na dystansie 10 000 metrów, uzyskując czas 30:11,4. Tego samego roku w Antwerpii pobił rekord świata w biegu na 3000 metrów, z czasem 8:18,8, a także na 4 mile - 19:02,6.Na pierwszych lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w 1934 roku zdobył srebrny medal w biegu na 5000 metrów, uzyskując czas 14:41,2. Ponadto, był 25-krotnym rekordzistą Polski na różnych dystansach, a także wielokrotnym Mistrzem Polski w biegach. Kusociński był t wielkim patriotą. Wziął udział w kampanii wrześniowej, walcząc w kompanii karabinów maszynowych II batalionu 360 Pułku Piechoty. Brał udział w obronie Warszawy, następnie działając w konspiracji. Po wykryciu przez Niemców, Kusociński trafił na Gestapo, a po torturach został wywieziony do podwarszawskich Palmir. Tam zginął rozstrzelany przez niemieckich żołnierzy w ramach akcji AB, mającej na celu eksterminację polskich elit.
archiwum

Insurekcja kościuszkowska - I oblężenie Warszawy (1794)

Insurekcja kościuszkowska - I oblężenie Warszawy (1794) – W dniach od 13 lipca do 6 września 1794 miało miejsce I oblężenie Warszawy. Wspólny marsz Prusaków i Rosjan na Warszawę wymusił na T. Kościuszce odwrót na linię umocnień. Polski przywódca zamierzał bronić stolicy z warownych obozów położonych na zewnętrznej stronie miejskich fortyfikacji.Warszawy broniło 17 000 piechoty, 15 000 mieszczan, 18 000 kosynierów, wspomaganych przez 140 dział. Oblegające ją wojska prusko-rosyjskie dysponowały setką armat oraz 30 000 żołnierzy. Wróg przystąpił do oblężenia, czekając na przybycie ciężkiej artylerii. Silnie ufortyfikowana Warszawa ponosiła jednak niewielkie straty. 26 sierpnia wrogowi pod nieobecność księcia Józefa Poniatowskiego udało się zdobyć Szwedzkie Górski i Wawrzyszew, jednak dwa dni później Prusacy nacierający na olszynę powązkowską ponieśli druzgocącą klęskę. 6 września na wieść o wybuchu powstania w Wielkopolsce, Prusacy odstąpili od oblężenia. Wracali jednak słabsi o 12 000 żołnierzy, którzy padli trupem z rąk Polaków.
archiwum

Zjazd gnieźnieński (1000)

Zjazd gnieźnieński (1000) – W 1000 roku cesarz Otton III przybył do Gniezna z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha. Podczas wizyty spotkał się on z polskim władcą, Bolesławem Chrobrym, któremu zaproponował utworzenie cesarstwa uniwersalistycznego, złożonego z Galii, Italii, Germanii i Słowiańszczyzny. Bolesław miał stanąć na czele tej ostatniej.Obaj władcy podczas spotkania wymienili cenne dary. Otton III wręczył Bolesławowi diadem oraz kopię włóczni św. Maurycego. W zamian cesarz otrzymał od polskiego księcia część relikwii św. Wojciecha. Najważniejszym skutkiem zjazdu było utworzenie w Polsce metropolii gnieźnieńskiej - była ona pierwszą polską metropolią kościelną podległą wyłącznie papieżowi. Na jej czele stanął biskup Radzim Gaudenty. Utworzono także podległe mu biskupstwa w Krakowie, Kołobrzegu i Wrocławiu. Zjazd umocnił pozycję Bolesława Chrobrego wobec państw sąsiadujących z Polską. Jego tradycję podtrzymuje obecnie Fundacja św. Wojciecha, która organizuje od 1997 co roku kolejne zjazdy.
archiwum

Bitwa pod Komarowem (1920)

Bitwa pod Komarowem (1920) – Dopełnieniem zwycięstwa pod Warszawą w wojnie polsko-bolszewickiej była stoczona 31 sierpnia 1920 r. bitwa pod Komarowem, w której po stronie polskiej wzięła udział 1 Dywizja Jazdy, która od 24 sierpnia 1920 r. wchodziła w skład Grupy Pościgowej gen. Stanisława Hallera. 29 sierpnia zaczęła właściwy marsz na Komarów przez Waręż i Tyszowce. 1 Dywizją Jazdy dowodził płk. Juliusz RómmelPolacy dysponowali 1500 żołnierzy, około 70 ciężkich karabinów maszynowych i kilkunastoma działami. Armia Budionnego sskładała się z czterech Dywizji Kawaleriioraz Brygady Specjalnej, licząc ponad 6000 żołnierzy, 350 ciężkich karabinów maszynowych oraz 50 dział.O ostatecznym zwycięstwie zadecydowała szarża oddziału rotmistrza Kornela Krzeczunowicza, która w galopie wbiła się w szeregi przeciwnika i zdobyła m.in. samochód Budionnego. Kilka chwil później Sowieci rozpoczęli ucieczkę z pola bitwy. Polacy stracili w tej bitwie zaledwie 300 żołnierzy. Straty po stronie bolszewickiej wyniosły 4000 ludzi.
archiwum

Dagome Iudex

Dagome Iudex – Około 991 roku pierwszy historyczny władca Polski dokonał aktu oddania państwa polskiego pod symboliczną opiekę papieża. Uważa się, że Mieszko, występujący w dokumencie pod imieniem "Dagome", uczynił to międz innymi po to, by uniezależnić diecezję poznańską od zależności względem arcybiskupstwa w Magdeburgu.Do dnia dzisiejszego nie zachował się oryginał dokumentu, a znamy go jedynie ze znacząco zniekształconego streszczenia. Dzięki niemu możemy jednak ustalić, jakie ziemie wchodziły w skład Polski za panowania jej pierwszego władcy. Zgodnie z treścią "Dagome Iudex", w chwili wystawienia dokumentu Mieszko I władał Wielkopolską, Kujawami, Mazowszem, Śląskiem i Pomorzem.
archiwum

Bitwa pod Cedynią (972)

Bitwa pod Cedynią (972) – 24 czerwca 972 roku została stoczona bitwa pod Cedynią. Wojska polskie pod wodzą Mieszka I i Czcibora rozbiły przeważające siły marchii Łużyckiej. Państwo Polan, zaatakowane przez możnowładców niemieckich, odparło atak agresora. Wojska Mieszka, złożone z kilku tysięcy żołnierzy, stawiły czoła 3000 niemieckich piechurów i ponad 1000 ciężkiej jazdy. Polski władca podzielił wojska na trzy części i stanął stanął na czele kolumny, która miała bronić przeprawy na Odrze. Kiedy zbrojni Hodona zbliżyli się, wojowie Mieszka wycofali się z przewężenie drogi. Niemieccy rycerze, czując rychłe zwycięstwo, rzucili się w pościg za polskim władcą. Wpadli jednak w zastawioną przez niego pułapkę. Na rozpędzonych Niemców najpierw spadł grad strzał wystrzelonych przez schowanych na wzgórzu łuczników, a niedobitki zostały zdziesiątkowane przez ukrytych w pobliżu tarczowników. Wróg znalazł się w potrzasku - ucieczkę uniemożliwiały bagna.Zwycięstwo Mieszka było druzgocące.
Źródło: Ludwik Piosicki - Bitwa pod Cedynią
archiwum

Bitwa pod Chrobrzem (1863)

Bitwa pod Chrobrzem (1863) – 17 marca 1863 roku stoczona została bitwa pod Chrobrzem. Była to jedna ze zwycięskich dla Polaków batalii powstania styczniowego.Oddziały polskie pod wodzą generała Mariana Langiewicza w sile 3000 żołnierzy, zepchnięte do granicy zaboru austriackiego, zdołały odrzucić rosyjski oddział pułkownika Ksawerego Czengierego i otworzyły sobie drogę do Kielc.W starciu, w którym po stronie polskiej wziął też udział oddział żuwawów, dowodzony przez generała Francoisa Rochebrune'a, Rosja straciła ponad 300 żołnierzy, a w ręce powstańców wpadły 2 działa i ponad 500 karabinów. Straty po stronie polskiej były znacząco niższe.