Momencik, trwa przetwarzanie danych   Ładowanie…

naimad9767

Z nami od: 20 czerwca 2014 o 22:31
Ostatnio: 24 sierpnia 2014 o 9:55
Exp: 0
Jest obserwowany przez: 0 osób
  • Demotywatorów na głównej: 0 z 10 (10 w archiwum)
  • Punktów za demoty: 420
  • Komentarzy: 1
  • Punktów za komentarze: 2
  • Obserwuje: 0 osób
 

Ściana

archiwum

Św. Adam Chmielowski (1846-1916)

Św. Adam Chmielowski (1846-1916) – Polski zakonnik franciszkański, malarz, święty Kościoła Katolickiego, patriota i społecznik.W 1859 roku włączył się w patriotyczną działalność konspiracyjną, a w 1863 przyłączył się do Powstania Styczniowego. Wziął udział w szeregu starć i potyczek. Rany odniesione w bitwie pod Mełchowem doprowadziły do amputacji jego lewej nogi. Chmielowski zasłynął jako zdolny malarz. Studiował na ASP w Monachium, swoje dzieła wysyłał na wystawy do Polski. Pozostawił po sobie 61 obrazów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków. Do najbardziej znanych należą "Ecce Homo" i "Powstaniec na koniu".W 1880 wstąpił do zakonu. Szybko zaangażował się w opiekę nad ubogimi i bezdomnymi. Mieszkał wraz z nimi w krakowskiej ogrzewalni miejskiej, a w 1888 złożył śluby zakonne. Założył przytułki dla ubogich w Krakowie, Tarnowie, Zakopanem i we Lwowie. Powołał do istnienia Zgromadzenie Braci Albertynów.W 1916 zmarł w opinii świętości. W 1989 dołączył do grona polskich świętych Kościoła Katolickiego.
Źródło: Wikipedia
archiwum

Chrzest Polski (966)

Chrzest Polski (966) – W 966 roku miał miejsce chrzest pierwszego historycznego władcy Polski, Mieszka I. Wydarzenie to zapoczątkowało długotrwały proces chrystianizacji ziem polskich.Chrzest Mieszka I oraz powołanie do istnienia biskupstwa w Poznaniu zrównały wówczas państwo polskie z krajami zachodniej Europy i związały Polskę z kręgiem kultury chrześcijańskiej. Dzięki przyjęciu chrztu polski władca zapobiegł wzrostowi wpływów niemieckich w państwie Polan, ugruntował sojusz z państwem czeskim, a także umocnił swoją władzę poprzez religijne jej usankcjonowanie. Mieszko odebrał też zachodnim sąsiadom pretekst do powtarzających się w przeszłości napadów na jego ziemie. Wraz z przyjęciem przez Mieszka chrześcijaństwa, do Polski zaczęli napływać duchowni - elita intelektualna ówczesnych czasów. Nauczyli oni Polan melioracji podmokłych terenów, a klasztory i kościoły stały się ośrodkami życia artystycznego i kulturalnego. Polska stała się istotnym podmiotem w ówczesnej europejskiej polityce.
archiwum

Waldemar Baszanowski (1935-2011)

Waldemar Baszanowski (1935-2011) – Wybitny polski sztangista, wielokrotny rekordzista świata. W 1971 roku 9 razy bił rekord świata w trójboju kategorii lekkiej, osiągając 450 kilogramów, 8 razy - w rwaniu kategorii lekkiej, podnosząc 137,5 kilograma, oraz 7 razy w podrzucie kategorii lekkiej, osiągając wynik 173 kilogramów.Czterokrotnie startował na Igrzyskach Olimpijskich. Z igrzysk w Tokio (1964) oraz Meksyku (1968) wracał jako złoty medalista.Pięciokrotny mistrz świata w kategorii 67,5kg (Wiedeń 1961, Tokio 1964, Teheran 1965, Meksyk 1968, Warszawa 1969), oraz pięciokrotny wicemistrz globu (Budapeszt 1962, Sztokholm 1963, Berlin 1966, Columbus 1970, Lima 1971).Sześciokrotnie sięgał po złoto Mistrzostw Europy (Wiedeń 1961, Sofia 1965, Leningrad 1968, Warszawa 1969, Szombathely 1970, Sofia 1971), trzykrotnie był wicemistrzem kontynentu (Budapeszt 1962, Sztokholm 1963, Berlin 1966). W klasyfikacji fachowego pisma "World Weightlifting" został uznany za trzeciego sztangistę wszechczasów.
archiwum

Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855)

Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855) – "Mowa polska jest piękniejsza i cudowniejsza niż język francuski i niemiecki, więc się jej poczciwy człowiek wstydzić nie powinien i owszem pilnie jej uczyć, o nią dbać i o utrzymanie jej jak o wielki skarb starać powinien" - Niedzielne i święte Ewangelie i lekcje, Krzysztof Celestyn Mrongowiusz 1806
Źródło: Wikipedia
archiwum

Jan Paweł Woronicz (1757-1829)

Jan Paweł Woronicz (1757-1829) – Wybitny polski poeta i kaznodzieja, prymas Królestwa Polskiego.Pozostawił po sobie znakomite kazania wygłaszane podczas posiedzeń sejmowych, uroczystości narodowych i patriotycznych, czy też mowy pogrzebowe z pogrzebów Taduesza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego, Józefa i Adama Czartoryskich Nazywany był Skargą epoki oświecenia.Do najważniejszych poetyckich utworów w jego dorobku należały pomety i wiersze patriotyczne i okolicznościowe, między innymi "Zjawienie Emilki", "Sejm Wiślicki", czy "Świątynia Sybilli". Wyznawał ideę ocalenia narodu przez poezję, co dobitnie podkreślał w "Pięcioksięgu". Był zagorzałym patriotą. Mówiono o nim, że "o polskich rzeczach nie mógł słuchać bez uniesienia". W czasie insurekcji kościuszkowskiej był w Komisji Porządkowej Księstwa Mazowieckiego, a w okresie Księstwa Warszawskiego był członkiem Rady Stanu. Odznaczony Orderem Orła Białego, był też członkiem i współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Nauk, powołanego w 1800 roku.
Źródło: Wikipedia
archiwum

Wojciech Gerson (1831-1901)

Wojciech Gerson (1831-1901) – Polski malarz, pejzażysta, historyk sztuki i pedagog.Był współzałożycielem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, w latach 1872-1896 był profesorem w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Był ważną postacią w życiu artystycznym ówczesnej Warszawy, napisał m.in. podręcznik anatomii dla malarzy, przetłumaczył też na język polski "Rozprawę o malarstwie" Leonardo da Vinci. Jego wychowankami byli tak wybitni artyści, jak Józef Chełmoński, Leon Wyczółkowski, Władysław Podkowiński, czy Józef Pankiewicz. Sam pozostawił po sobie ponad 500 płócien, był również autorem malowideł ściennych. Realizował tematykę rodzajową, kompozycje historyczne i patriotyczne, portrety, oraz akty. Do jego najważniejszych dzieł należą "Śmierć Przemysława", "Kopernik w Rzymie", a także pejzaże, takie jak "Zwał Skalisty w dolinie Białej Wody", "Wyschnięty potok w Tatrach", czy "Cmentarz w górach".Najliczniejszy zespół obrazów autorstwa Wojciecha Gersona posiada Muzeum Narodowe w Warszawie.
Źródło: Wikipedia
archiwum

Bitwa pod Beresteczkiem (1651)

Bitwa pod Beresteczkiem (1651) – W dniach 28.06-10.07.1651 roku stoczona została bitwa pod Beresteczkiem. Była to jedna z kluczowych batalii powstania Chmielnickiego, a zarazem jedna z największych bitew lądowych XVII-wiecznej Europy.Rzeczypospolita pod wodzą króla Jana Kazimierza wystawiła ponad 60 000 wojska i 95 dział. Kozacy i Chanat krymski zebrali znacznie większe siły - ponad 130 000 walczących i blisko 70 dział.Bitwa zakończyła się przygniatającym tryumfem Polaków. W trzecim dniu król Jan Kazimierz zastosował skutecznie taktykę szachownicową, ustawiając oddziały piechoty na przemian z jazdą. Wojska polskie, prowadzone do boju osobiście przez księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, doprowadziły do pogromu przeciwników. Islam III Girej i Bohdan Chmielnicki zbiegli z pola bitwy. Ostateczną klęskę polskie wojsko zadało Kozakom w dniu 10 lipca podczas walk na bagnach nad rzeką Płaszówką. Straty po stronie polskiej wyniosły700 osób. Tymczasem Polacy położyli trupem ponad 30 000 Kozaków i Tatarów.
Źródło: Franciszek Smuglewicz - Bitwa pod Beresteczkiem
archiwum

Włodzimierz Dzieduszycki (1825-1899)

Włodzimierz Dzieduszycki (1825-1899) – Polski przyrodnik, mecenas nauki, folklorysta i chłopoman oraz polityk, hrabia herbu Sas.W 1847 sprowadził z Poturzycy do Lwowa słynną Bibliotekę Poturzycko-Zarzecką wraz z cennym zbiorem obrazów. Wiele z tych dzieł do dziś znajduje się w archiwach Biblioteki Narodowej.Był z jednej strony bardzo bogaty, z drugiej do przesady skromny w swych potrzebach. Przekazywał duże fundusze na cele naukowe, na wydawanie dzieł naukowych i podręczników szkolnych, na stypendia i doraźne zasiłki dla młodych naukowców i artystów.Dziedzuszycki stworzył także Muzeum Przyrodnicze, w którym znalazły się setki okazów przyrody żywej i martwej. Za jego życia w skład Muzeum wchodziły działy zoologiczny, botaniczny, paleontologiczny, geologiczny, mineralogiczny, prehistoryczny i etnograficzny.Choć nigdy nie występował jawnie przeciwko zaborcom, to zarówno jego wieloletnia naukowa praca, jak i członkostwo w inicjatywach politycznych wskazywały na poparcie dla polskiego ruchu narodowowyzwoleńczego.
Źródło: Wikipedia
archiwum

Zbrodnia w Palmirach (12.1939-07.1941)

Zbrodnia w Palmirach (12.1939-07.1941) – Między grudniem 1939, a lipcem 1941 roku funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali w Palmirach około 1700 obywateli polskich narodowości polskiej i żydowskiej, zazwyczaj przywiezionych z warszawskich więzień. Skazańców przywożono samochodami ciężarowymi. Na miejscu straceń odbierano im bagaż i wszelkie rzeczy osobiste. Niektórych krępowano, bądź zawiązywano oczy. Następnie ofiary prowadzono na skraj wykopanych wcześniej mogił i rozstrzeliwano ich ogniem karabinów maszynowych tak, by ciała bezładnie wpadały do grobów. Dających znaki życia dobijano, choć zdarzało się, że Niemcy grzebali ludzi żywcem.Wśród ofiar byli działacze polityczni i społeczni, urzędnicy, prawnicy, intelektualiści i uczeni, dziennikarze i publicyści, inżynierowie, artyści, duchowni, nauczyciele, lekarze, wojskowi i sportowcy. Ze względu na ogromną liczbę ofiar należących do ścisłej elity narodu polskiego, niemiecką zbrodnię w Palmirach wymienia się często w jednym rzędzie ze zbrodnią katyńską
Źródło: Wikipedia
archiwum

Jan Matejko (1838-1893)

Jan Matejko (1838-1893) – polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof.\n\nWybitny polski patriota, który zasłużył się podczas powstania styczniowego. Pod wpływem narodowych klęsk zdecydował się porzucić malarstwo religijne i oddać wyłącznie malarstwu historycznemu. Jan Matejko był zagorzałym patriotą. Dofinansowywał miasto Kraków, wspierał biednych i kulturę pokazując swoje obrazy za darmo lub przekazując je państwu.\n\nBył odkrywcą takich malarskich talentów, jak Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer i Jacek Malczewski. Jego najwybitniejsze dzieła - na czele ze "Stańczykiem", Rejtanem", "Bitwą pod Grunwaldem", czy "Hołdem Pruskim" - Polacy mogą podziwiać po dzień dzisiejszy w rodzimych Muzeach Narodowych.
Źródło: Wikipedia

1