15 prostych reguł, które mogą kiedyś uratować Ci życie! (16 obrazków)
Nie wyjmuj noża lub innego ostrego przedmiotu z rany.
W żadnym wypadku nie należy usuwać noża lub innego ostrego przedmiotu z rany. Tak długo, jak nóż pozostaje w ranie, zapobiega krwawieniu. Należy starać się zminimalizować krwawienie i czekać na przyjazd pomocy medycznej.
Upewnij się, że masz odpowiednie ubrania na chłodną pogodę.
Pamiętaj, że mokra, spocona skóra wydziela ciepło znacznie szybciej, więc ważne jest, aby utrzymać suchość skóry tak długo, jak to możliwe. Temperatura Twojego ciała nie spadnie zbyt szybko w wełnianych ubraniach, które bardzo dobrze absorbują wilgoć i oddychają. Bawełna i inne tkaniny ją pochłaniają i pozostają wilgotne.
Przy zadławieniach stosuj chwyt Heimlicha.
Lekarze radzą, aby znać rękoczyn Heimlicha. Technika pomocy przedlekarskiej może okazać się niezbędna w ratowaniu siebie lub innych z sytuacji zadławienia.
Wystarczy wykonać sekwencję następujących działań:
- Umieść swoją pięść, kciuk w boku, tuż powyżej pępka ratowanej osoby.
- Złap mocno w pięść drugą rękę i przenieść ją do góry, przy zastosowaniu silnego nacisku na swojej klatce piersiowej.
- Powtórz takie szybkie ruchy do góry i do wewnątrz, aż obiekt odblokuje drogi oddechowe.
- Jeżeli żadne z wyżej wymienionych działań nie da zamierzonego efektu u szczupłej osoby, przysuń ratowanego człowieka np. przykład do krawędzi stołu, krzesła lub poręczy i przyciskaj do niej brzuch, tuż powyżej pępka, w celu wytworzenia szybkiej presji.
- Powtarzaj to, aż obiekt zostanie wydalony!
Zawsze miej przy sobie dokumenty, które pomogą zweryfikować Twoją tożsamość.
Noś przy sobie dokumenty tożsamości. Powinny one zawierać informacje medyczne (takie jak grupa krwi, reakcje alergiczne, etc). W ten sposób, jeśli zdarzy się coś nieoczekiwanego, nawet całkiem obcy człowiek będzie w stanie zaoferować Ci szybką i skuteczną pomoc. Nie zapomnij też listy numerów telefonów do osób, które powinny zostać powiadomione w nagłym przypadku.
W trakcie pożaru pozostań blisko podłogi.
Największe zagrożenie podczas pożaru pochodzi z oparów tlenku węgla, nie z oparzenia. Aby uniknąć wdychania trującego dymu, staraj się pozostać jak najbliżej podłogi. Idź na czworaka, aż opuścisz strefę zagrożenia.
W przypadku zapalenia oleju roślinnego na kuchence gazowej, nigdy NIE POLEWAJ jej wodą!
Strażacy ostrzegają, aby nigdy nie używać wody podczas próby gaszenia płonącego tłuszczu lub oleju. Cząsteczki wody natychmiast zaczynają parować, co czyni płomień jeszcze silniejszym. Należy przykryć płonącą patelnię czymś, co odetnie dopływ tlenu od ognia.
Kondycja organizmu jest określana przez Regułę Trójki.
Jak wykazały liczne badania, średnio ludzie mogą żyć bez powietrza - 3 minuty, bez schronienia w ekstremalnych warunkach pogodowych - 3 godziny, bez wody - 3 dni i bez jedzenia - 3 tygodnie.
Komentarze
Ukryj komentarze